Facebook Pixel Sportdog.gr | "Σφαλιάρα" της Εφές στην ΤΣΣΚΑ - Τεράστιο διπλό στο... θρίλερ της Μόσχας!
| 2020-02-04 21:10:00

"Σφαλιάρα" της Εφές στην ΤΣΣΚΑ - Τεράστιο διπλό στο... θρίλερ της Μόσχας!

Μεγάλη νίκη με 82-80 για τους Τούρκους.

Η Αναντολού Εφές ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής, καθώς επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 82-80. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη με τους Τούρκους να πανηγυρίζουν στο τέλος του ματς. Κορυφαίος γι ακόμη μία φορά ο Σέιν Λάρκιν, ο Μάικ Τζέιμς ήταν μοιραίος καθώς αστόχησε σε τρίποντο και δεν μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια 31” πριν το τέλος του ματς.

Η Εφές ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα και γρήγορα προηγήθηκε με 7-2. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά, αλλά οι Τούρκοι “βομβάρδιζαν” έξω από τη γραμμή του τριπόντου και ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (13-22). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 25-16.

Η διαφορά για πρώτη φορά ανέβηκε και πάνω από τους 10 ύστερα από καλάθι του Πλάις (16-27). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου, αλλά στα τελευταία λεπτά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειξε σημάδια ζωής (25-34). Ο Μάικ Τζέιμς πήρε το όπλο του και με ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση (12 πόντοι) μείωσε τη διαφορά στους 4 (37-41) και έβαλε ξανά την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο παιχνίδι.

Στην αντίπερα όχθη, ο Σέιν Λάρκιν ήταν σε μαγική βραδιά γι ακόμη μία φορά και με 16 πόντους κράταγε την Εφές μπροστά στο σκορ (41-49). Η τουρκική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα της στο μεγαλύτερο μέρος, αλλά στην άμυνα δεν πρόσεξε και το πλήρωσε. Ο Βόιγκτμαν μαζί με τον Τζέιμς έκαναν μεγάλη ζημιά και έφεραν το ματς στα ίσια (57-57).

To τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να δίνουν μία σπουδαία παράσταση (71-71). Ο Μπομπουά πέτυχε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο κόντρα στην ΤΣΣΚΑ και έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην Εφές 1,12′ πριν το φινάλε (75-79). Η απάντηση ήταν άμεση, καθώς ο Κουρμπάνοφ σκόραρε για τρεις και μείωσε σε 79-78 1,02′ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Λάρκιν δήλωσε παρών στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα και με καλάθι έκανε το 81-78 41” πριν τη λήξη.

Ο Μάικ Τζέιμς και ο Κρις Σίνγκλετον αστόχησαν σε τρίποντα και η Εφές έκανε φάουλ 3” πριν το τέλος στον Χάκετ, για να μην ρισκάρει να δεχθεί τρίποντο. Ο Χάκετ έβαλε και τις δύο, ενώ στη συνέχεια ο Λάρκιν με 1/2 βολές 2” πριν το τέλος κλείδωσε τη νίκη για την Εφές (80-82).

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-41, 57-58, 80-82
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπολομπόι 9 (1), Τζέιμς 20 (2), Αντόνοφ, Βόιγκτμαν 15 (3), Χάκετ 11 (1), Σαντ Ρος 7 (1), Χίλιαρντ 1, Κουρμπάνοφ 5 (1), Χάινς 7 (11 ριμπ.), Μπέικερ 5 (1)
Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 23 (4), Μπομπουά 13 (3), Σίνγκλετον 5 (1), Μπαλμπάι, Σανλί, Μόερμαν 6 (1), Πλάις 11 (1), Μίσιτς 9 (2), Άντερσον 5, Πέτερς, Σιμόν

ΠΗΓΗ: ebasket.gr