Facebook Pixel Sportdog.gr | Φοβερός Προμηθέας - "Λύγισε" τη Μπρέσια με... ατσάλινη άμυνα και βλέπει πρωτιά!
| 2020-02-05 21:45:00

Φοβερός Προμηθέας - "Λύγισε" τη Μπρέσια με... ατσάλινη άμυνα και βλέπει πρωτιά!

Σπουδαία επικράτηση με 67-56 στην Πάτρα.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν σε όλη την πρώτη περίοδο, δείχνοντας από την αρχή τις διαθέσεις τους, με πολλές επαφές και αρκετή σκληράδα στις άμυνες τους (16-16).

Ο Προμηθέας, προσπάθησε να βρει ρυθμό και στην επίθεση του και είτε με Αγραβάνη, Μάντζαρη, είτε με Κατσίβελη, Μαυροκεφαλίδη, πήγε να ξεφύγει (35-27), ωστόσο η Μπρέσια, είχε τις απαντήσεις και με τον Χόρτον, να φτάνει τους 11 πόντους, μείωσε σε 35-32 στην ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο όμως, με την άμυνα πάντα «οδηγό» και τους Μαυροκεφαλίδη, Χολ στην επίθεση, πήγε στο +13 (49-36), χτίζοντας το δικό του μομέντουμ. Η Μπρέσια αντέδρασε και με τον ΛαΚιντάνα να φτάνει τους 16 πόντους, μείωσε σε 57-51 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Προμηθέας δεν είχε καθαρό μυαλό σε πολλές επιθέσεις του στην τέταρτη περίοδο, αλλά η συγκέντρωση του στην άμυνα, συνέχιζε να είναι σε υψηλά επίπεδα (61-56). Οι Πατρινοί, κρατούσαν τη Μπρέσια μακριά από το καλάθι τους, και με Μάντζαρη, Μαυροκεφαλίδη, πήγαν στο 65-56, 1.30 λεπτό πριν το τέλος. Πάλι ο Μαυροκεφαλίδης, με καλάθι-φάουλ, έκανε το 67-56 και μέχρι τη λήξη, άλλο πόντο δε δέχθηκε, με την τάπα του Μπαμπ, να δίνει πανηγυρικό τόνο στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-16, 35-32, 57-51, 67-56

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.

ΠΗΓΗ: sdna.gr