Facebook Pixel Sportdog.gr | Νίκησε... μόνος του την Αρμάνι ο Ντιλέινι - Σε τροχιά 8άδας η Βαλένθια με διπλό στο Μόναχο
| 2020-02-08 00:12:00

Μπαρτσελόνα - Αρμάνι 84-80 και Μπάγερν - Βαλένθια 59-66.

Μπαρτσελόνα - Αρμάνι 84-80

Βγήκε μπροστά ο Μάλκολμ Ντιλέινι!

Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε την Μπαρτσελόνα από το… χέρι στα καθοριστικά σημεία και την οδήγησε στη νίκη (84-80) επί της Αρμάνι Μιλάνο, για το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα» και το 18-6, που την κρατάει στην πρώτη τριάδα.

Στους 26 πόντους και τις 9 ασίστ σταμάτησε ο Ντιλέινι, με τον Κούριτς να είχε 16π. και τον Μίροτιτς 15π.

Από την ομάδα του Μεσίνα, που έπεσε στο 11-13 και είναι με το… ζόρι στην οκτάδα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ροντρίγκεθ με 14 πόντους, με τον Ταρζέφσκι να είχε 13π. και τον Νέντοβιτς 12π.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα από το ξεκίνημα, φτάνοντας την υπέρ της διαφορά στο +11 (19-8), στο 7’, με τους Μίροτιτς και Ντιλέινι. Όμως, στα τελευταία τρία λεπτά, οι Καταλανοί έριξαν ταχύτητα, με τους Νέντοβιτς και Ρολ να αντιδρούν για την Αρμάνι και να μειώνουν στο -6 (23-17), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι Ιταλοί και στην αρχή της δεύτερης περιόδου και με σερί σουτ έξω από τα 6,75μ., πέρασαν μπροστά (28-30), στο 15’. Με τρίποντο του Κούριτς, η Μπαρτσελόνα «ξεκόλλησε» (31-30), αλλά η Αρμάνι ανέβασε κι άλλες… στροφές, με τους Κρόφορντ και Ταρζέφσκι να την στέλνουν στο +12 (31-43) και τους Κλαβέρ και Ντιλέινι να μειώνουν στο 36-45 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με μπροστάρη τον Μίροτιτς ξεκίνησε η Μπαρτσελόνα στο δεύτερο μέρος, αλλά η Αρμάνι διατηρούσε το προβάδισμά της (47-50), μέχρι το 24’. Στη συνέχεια, επέστρεψαν οι Ντιλέινι και Κούριτς στο παρκέ, με τους «μπλαουγκράνα» να παίρνουν… μπρος και να πηγαίνουν στο +8 (63-55), στο 29’, με τον Ροντρίγκεθ να μειώνει στο -4 (63-59), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με πρωταγωνιστές τους Σκόλα και Μίτσοβ, οι Ιταλοί μείωσαν στο καλάθι (68-66), στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν… σκαλοπάτι στον Κλαβέρ, που τους έδωσε «ανάσα» (72-66), στο 35’. Ωστόσο, ο Ισπανός φόργουορντ δεν είχε συμπαραστάτες, με τους Ροντρίγκεθ και Μίτσοβ να απαντούν με μεγάλα σουτ για την Αρμάνι και έτσι η διαφορά να πέφτει στον πόντο (72-71), στο 36’.

Ο Ντιλέινι έδωσε την προσωρινή λύση για τους Καταλανούς, με τους παίκτες του Μεσίνα να βγάζουν άμυνες και να περνούν μπροστά (76-77). Όμως και πάλι, ο Αμερικανός γκαρντ με ένα τρίποντο και μία ασίστ στον Ντέιβις έστειλε την Μπαρτσελόνα στο +4 (81-77), στο 39’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και πήραν τη νίκη με το τελικό 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 36-45, 63-59, 84-80

Μπάγερν - Βαλένθια 59-66

Με τους Τόμπι και Ντούρνεκαμπ να «μιλούν» στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Βαλένθια νίκησε 66-59 την Μπάγερν, μέσα στο Μόναχο, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 12-12 και να παραμείνει εντός της ζώνης των playoffs.

Οι δύο παίκτες των «νυχτερίδων» είχαν από 11 πόντους ο καθένας, με τον Μαρίνκοβιτς να προσθέτει άλλους 10π.

Από τους Βαυαρούς, οι οποίοι μετρούν μόλις μία νίκη στα δέκα τελευταία τους παιχνίδια και έπεσαν στο 7-17, ξεχώρισε ο Μονρό με 15 πόντους.

Σφιχτό και χωρίς καλό ρυθμό ήταν το παιχνίδι στην αρχή, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (9-9). Στη συνέχεια, η Βαλένθια πήρε ένα μικρό προβάδισμα (9-15) και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά (13-15). Νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μπάγερν πήρε το προβάδισμα (19-15) και με τους Τσίπσερ και Τζέντοβιτς ξέφυγε ακόμη και στο +9 (28-19), στο 17’. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά, οι «νυχτερίδες» έσφιξαν αμυντικά και μάζεψαν τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-24).

Με την ίδια… φόρα μπήκε στο δεύτερο μέρος η Βαλένθια και κάνοντας ένα σερί 8-0, πήρε το προβάδισμα (30-32). Ωστόσο, η Μπάγερν… συνήλθε στη συνέχεια, παίρνοντας το μομέντουμ του ματς και πηγαίνοντας στο +5 (41-36), στο 18’. Οι «νυχτερίδες» απάντησαν εκ νέου για το δικό τους προσπέρασμα (43-45), αλλά το buzzer beater τρίποντο του Κόπονεν διαμόρφωσε το 46-45 υπέρ των Βαυαρών.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με το προβάδισμα να άλλαζε συνεχώς (52-50), μέχρι το 34’. Εκεί, οι Τόμπι και Ντούρνεκαμπ έκαναν ένα 10-0 για τις «νυχτερίδες», οι οποίες έφτασαν στο +8 (52-60), στο 37’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαχείριση του χρόνου και πήραν τη νίκη με το τελικό 59-66.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-24, 46-45, 59-66

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr