Facebook Pixel Sportdog.gr | Δεν σταματιέται η Εφές - "Έριξε" 25άρα μέσα στο Μόναχο χωρίς Λάρκιν!
| 2020-02-21 23:38:00

Δεν σταματιέται η Εφές - "Έριξε" 25άρα μέσα στο Μόναχο χωρίς Λάρκιν!

Νέο "πάρτι" με 88-63 για τους Τούρκους.

Η πρώτη Εφες αντιμετώπισε στο Μόναχο την τελευταία Μπάγερν, σε ένα παιχνίδι που μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με «όπλο» την καλή αμυντική τους λειτουργία «έχτισαν» σταδιακά μια διαφορά και τελικά έφτασαν σε μια εύκολη επικράτηση με 63-88.

Η νίκη αυτή επί της Μπάγερν είναι η 22η της Εφές στη διοργάνωση (22-3) και η 10η στη σειρά. Οι Βαυαροί παραμένουν ουραγοί στη βαθμολογία με ρεκόρ 7-18.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Ρόντριγκ Μπουμπουά (16π., 3ασ.) αλλά και οι Βασίλιε Μίσιτς με 9 πόντους και 8 ασίστ και Κρις Σίνγκλετον (14π., 1/2 διπ., 4/8 τρ.) ήταν καθοριστικοί. Από τους ηττημένους ο Βλάντιμιρ Λούσιτς με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν αυτός που ξεχώρισε.

Η Μπάγερν ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, με τους Βαυαρούς να παίρνουν γρήγορα ένα προβάδισμα έξι πόντων (8-2). Η Εφές στη συνέχεια με πρωταγωνιστές τον Σίγκλετον και τον Πλάις αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ (8-11). Με τους Μίσιτς και Μπουμπουά η τουρκική ομάδα που είχε βρει ρυθμό, διεύρυνε τη διαφορά της (10-16), όμως ένα τρίποντο του Μπάρτελ και ένα δίποντο του Φλακαντόρι έκαναν την Μπάγερν να μειώσει στον πόντο. Σίνγκλετον και Μπουμπουά δεν αστόχησαν από τα 6.75, με την περίοδο να λήγει 17-19.

Με τον Σίγκλετον να συνεχίζει «ζεστός» και στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές προηγήθηκε με 6 πόντους (19-25) παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα. Στη συνέχεια ο Σανλί ανέλαβε... δράση για τους φιλοξενούμενους και η διαφορά αυξήθηκε στους 11 (23-34) με την Εφές να έχει δεχτεί μόλις 6 πόντους σε 7 λεπτά από την Μπάγερν που δυσκολευόταν να βρει λύσεις επιθετικά. Οι Τούρκοι έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 14 πόντους, με τον Λούσιτς να μειώνει λίγο πριν την ανάπαυλα σε 25-37.

Με τους Μπάρτελ και Λο η Μπάγερν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό όμως ο Σίνγκλετον φώναξε και πάλι «παρών» και μαζί με τους Πλάις και Σίμον αύξησε το προβάδισμα της Εφές στους 17 (30-47). Μονρό, Λο και Μπάρτελ προσπαθούσαν να πλησιάσουν και πάλι στο σκορ και μείωσαν στους 11 όμως τα τρίποντα του Μπουμπουά, Μίσιτς και Τουνκέρ έδωσαν και πάλι «αέρα» 17 πόντων στην Εφές (41-58). Με τον ρυθμό το παιχνιδιού να ανοίγει στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι στη λήξη του δεκαλέπτου διατηρούσαν τη διαφορά που είχαν... χτίσει σχετικά εύκολα (48-62).

Με Τουνσέρ, Άντερσον και Σανλί η Εφές συνέχισε να αυξάνει σταδιακά τη διαφορά της με τη Μπάγερν να μοιάζει ανήμπορη να αντιδράσει παρά τις προσπάθειες κυρίως του Λούσιτς. Στα μισά του δεκαλέπτου η τουρκική ομάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά με 21 πόντους (55-76) με τον και πλέον ήταν δεδομένη η νίκη της. Τα τελευταία πέντε λεπτά ήταν διαδικαστικά καθώς η Μπάγερν είχε ξεμείνει και από δυνάμεις αλλά και από χρόνο, με την Εφές να παίρνει τελικά μια εύκολη νίκη με 63-88.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 25-37, 48-62, 63-88

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

ΠΗΓΗ: sdna.gr