Facebook Pixel Euroleague: Με απίθανο buzzer beater Μίροτιτς άλωσε τη Μόσχα η Μπαρτσελόνα! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-02-27 21:12:00

Πήρε το θρίλερ στη Μόσχα με... αδιανόητο φινάλε η Μπάρτσα - Απίθανο buzzer beater Μίροτιτς! (ΒΙΝΤΕΟ)

Απάντησε στον Τζέιμς και... σκότωσε τους Ρώσους!

Euroleague: Παιχνίδι θρίλερ στη Μόσχα, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει μεγάλη εκτός έδρας νίκη κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, χάρη στην ποιότητα και την προσωπικότητα του Νίκολα Μίροτιτς (82-80).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο με Χίγκινς και Μίροτιτς (0-7, 2'). Η απάντηση της ΤΣΣΚΑ δεν άργησε να έρθει με μπροστάρη τον Τζέιμς (7-7, 4'). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην Μπαρτσελόνα και χάρη σε Χάνγκα-Μίροτιτς η διαφορά έφτασε κοντά σε διψήφια επίπεδα (9-18, 8'). Η ΤΣΣΚΑ έμεινε στο πλάνο της όμως και χάρη σε Χάκετ και Κουφό μείωσε σε 15-18 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Χίλιαρντ και Χάκετ ανέλαβαν δράση και η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε στο σκορ στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου (24-21, 13'). Μίροτιτς και Ντέιβις βγήκαν μπροστά για την Μπαρτσελόνα, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα με Κουφό και Στρέλνιεκς (31-26, 18'). Οι παίκτες του Ιτούδη είχαν πάρει τα ηνία και με Μπολομπόι-Χάινς να σκοράρουν ανέβασαν τη διαφορά (40-34, 19'). Ο Μίροτιτς όμως έγραψε τον επίλογο του πρώτου μέρους, με τρίποντο, για το 40-37.

Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν... καυτός για την Μπαρτσελόνα και αυτό βοήθησε την ομάδα του Πέσιτς να ισοφαρίσει (44-44, 23'). Προσωπικές προσπάθειες του Χάκετ επανέφεραν σε θέση οδηγού την ΤΣΣΚΑ (50-46, 25'). Ο Ντέιβις συνέχισε να σκοράρει και χάρη σε βοήθειες από Χίγκινς και Ντιλέινι η Μπαρτσελόνα προσπέρασε (54-59, 28'). Τα τρίποντα του Κουρμπάνοφ μάζεψαν τη διαφορά, με τον Ντιλέινι να έχει την... τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο, για το 60-63.

Οι προσπάθειες του Χίγκινς διατήρησαν την Μπαρτσελόνα σε θέση οδηγού στο τέταρτο δεκάλεπτο (67-68, 33'). Κουρμπάνοφ και Τζέιμς με δικές τους προσπάθειες έφεραν την ΤΣΣΚΑ στο +4 (72-68, 35'). Μίροτιτς και Χίγκινς όμως ανέλαβαν δράση και η Μπαρτσελόνα προσπέρασε σε κρίσιμο σημείο (72-76, 37'). Το θρίλερ συνεχίστηκε, με τον Χάκετ να μειώνει με τρίποντο και τον Μίροτιτς με 2/2 βολές να διατηρεί το προβάδισμα της ομάδας του (75-78, 39'). Ο Χίλιαρντ με λέι απ μείωσε στον πόντο (77-78, 42'' για το τέλος). Η πολύ καλή άμυνα του Ντέιβις στον Τζέιμς οδήγησε σε κλέψιμο, με τον σέντερ των Καταλανών να κερδίζει φάουλ και βολές για το 77-80, 8,2'' για το τέλος. Η απάντηση της ΤΣΣΚΑ ήταν άμεση, με τον Τζέιμς να εκτελεί άριστα το play του Ιτούδη και να ισοφαρίζει σε 80-80, 5,4'' για το τέλος. Στην τελευταία επίθεση «μίλησε» ο Νίκολα Μίροτιτς, που με καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 80-82.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-37, 60-63, 80-82.