Facebook Pixel Κάνει πλάκα η Εφές - Με απίστευτο Μίσιτς κέρδισε εύκολα και την Άλμπα!
| 2020-02-28 00:01:00

Κάνει πλάκα η Εφές - Με απίστευτο Μίσιτς κέρδισε εύκολα και την Άλμπα!

Άνετο "διπλό" με 86-99.

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε η Αναντολού Εφές στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου στη Γερμανία με 99-86. Οι Τούρκοι δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος επέβαλλαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι άμυνες των δύο ομάδων πήγαν περίπατο στο πρώτο πεντάλεπτο. Άλμπα Βερολίνου και Αναντολού Εφές ήταν ιδιαίτερα εύστοχες και σημείωσαν συνολικά 30 πόντους σε πέντε λεπτά (12-18). Το επιθετικό ρεσιτάλ συνεχίστηκε μέχρι και το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Η τουρκική ομάδα έκανε πάρτι στην επίθεση της και σημείωσε συνολικά 32 πόντους (21-32).

Η Άλμπα Βερολίνου δεν τα παράτησε και με σερί 7-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου επέστρεψε ξανά στο ματς (28-32). Η γερμανική ομάδα ήταν εξαιρετική στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (40-45). Η Αναντολού Εφές διατήρησε το προβάδισμα του, αλλά η Άλμπα Βερολίνου έδειχνε ικανή να κάνει τη ζημιά στους Τούρκους (47-50).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε. Η Αναντολού Εφές βγήκε από τα αποδυτήρια με διάθεση να τελειώσει το ματς και κατάφερε γρήγορα να ανακτήσει τη διψήφια διαφορά της (58-69). Η τουρκική ομάδα επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της και είχε τον έλεγχο στο ματς (65-79).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και η Εφές πήρε τελικά τη νίκη με 99-86.

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 47-50, 65-79, 86-99

Άλμπα Βερολίνου (Ρένεσες): Γκίφι 13 (2), Ντέλου, Έρικσον 14 (3), Μάτισεκ, Μπρενέκε, Χέρμανσον 19 (4), Νίκιτς 8, Όγκμπε 2, Γιεντράιτις 17 (2), Καβανό 4, ΕνΝοκό, Σίκμα 9

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 15 (3), Σίνγκλετον 3 (1), Μπαλμπάι 2, Σανλί, Μόερμαν 19 (1), Πλάις 18, Μίσιτς 23 (2), Άντερσον 8, Πίτερς, Σίμον 11 (2)

Πηγή: ebasket.gr