Facebook Pixel Sportdog.gr | "Πάτησε" τον Προμηθέα το Περιστέρι - Του πήρε και τη διαφορά
| 2020-02-29 19:40:00

"Πάτησε" τον Προμηθέα το Περιστέρι - Του πήρε και τη διαφορά

Μεγάλη νίκη με 78-64.

Μεγάλη νίκη του Περιστερίου που επικράτησε με 78-64 στο κλειστό «Ανδρεάς Παπανδρέου» επί του Προμηθέα κερδίζοντας και την διαφορά του πρώτου αγώνα (4 πόντοι). Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και ιδιαίτερα κλειστό στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στο τρίτο δεκάλεπτο βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Πλέον οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες στην Τρίτη θέση της βαθμολογίας με την ομάδα των δυτικών προαστίων να είναι η λόγω της διαφοράς.

Ισορροπημένο και αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του με τον Προμηθέα να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων με τρίποντο του Μπελ (4-8). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μορέιρα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (8-8), με τον Γόντικα να τους δίνει προβάδισμα τριών πόντων λίγο αργότερα (11-8). Ο Γκρέι με το πρώτο του τρίποντο έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (16-10) με τον Μάντζαρη να απαντά με τον ίδιο τρόπο διαμορφώνοντας το 16-13 του δεκαλέπτου.

Ο ρυθμός συνέχισε να είναι χαμηλός και στην δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους να διατηρούν μικρές διαφορές και τους Πατρινούς να μειώνουν στον πόντο με τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη (22-21). Ο Μορέιρα απάντησε με 5 συνεχόμενους πόντους (27-21), για να απαντήσει με τρίποντο ο Μπέλ (27-24). Η ομάδα των δυτικών προαστίων διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τον Μαυροκεφαλίδη να μειώνει στο καλάθι με τρεις εύστοχες βολές στο φινάλε (33-31).

Το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην επανάληψη και με συνεχόμενους πόντους από τους Σαλούστρο και Γκρέι κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους (44-33) έχοντας ένα επιμέρους 11-2. Αγραβάνης και Μπαμπ με περιφερειακά σουτ μείωσαν στους 5 (46-41), με τον Χάτσερ να πηγαίνει και πάλι την ομάδα του στο +10 με τρίποντο (55-45). Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στους 15 πόντους με τον Χάτσερ (60-45), με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 62-48.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και κατάφεραν να μειώσουν στους 8 με τους Χολ και Φίλερ (65-57). Οι γηπεδούχοι πήγαν το παιχνίδι εν νέου πάνω από τους 10 πόντους με τον Μόουζες (72-61), με τον Μορέιρα να κάνει το +13 (74-61). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τρίποντο του Μάντζαρη (74-64) αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 78-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 33-31, 62-48, 78-64

Πηγή: ebasket.gr