Facebook Pixel Sportdog.gr | "Καθάρισε" τη Ζενίτ η ΤΣΣΚΑ και πάει με... φόρα στο ΟΑΚΑ
| 2020-03-03 21:21:00

"Καθάρισε" τη Ζενίτ η ΤΣΣΚΑ και πάει με... φόρα στο ΟΑΚΑ

Πήρε τον ρωσικό "εμφύλιο" με 86-78.

Η Ζενίτ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να αιφνιδιάσει την ΤΣΣΚΑ, με μπροστάρη τον Χόλινς (2-11, 3'). Η ΤΣΣΚΑ δεν άργησε να αντιδράσει και χάρη σε Χίλιαρντ-Τζέιμς μείωσε σε απόσταση... βολής (12-13, 6'). Οι παίκτες του Πασκουάλ δεν έχασαν τον έλεγχο και κράτησαν προβάδισμα με Τόμας και Αμπρομάιτις (14-20, 8'). Ο Μάικ Τζέιμς, όμως, ήταν αυτός που είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο και έβαλε την ΤΣΣΚΑ μπροστά στο σκορ με 23-21,

Οι φιλοξενούμενοι παρά το προβάδισμα της ΤΣΣΚΑ δεν έχασαν τον ρυθμό τους και ισοφάρισαν με Ζούμπκοφ και Χόλινς (31-31, 14'). Ο Νταρούν Χίλιαρντ βγήκε μπροστά για τους παίκτες του Ιτούδη και η ομάδα του έχτισε διαφορά στο σκορ (46-39, 19'). Αμπρομάιτις και Βορόνοφ, όμως, με επί μέρους 4-0 μείωσαν για την Ζενίτ σε 46-43 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η ΤΣΣΚΑ είχε πάρει για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα και με τους Τζέιμς-Βόιτμαν έστειλε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (56-45, 22'). Ο Χόλινς προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο ρυθμός παρέμενε στα χέρια των γηπεδούχων, χάρη στον Κουρμπάνοφ (62-51, 26'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν με τον Αμπρομάιτις εκ νέου, όμως η ΤΣΣΚΑ κράτησε το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα για το 66-58 του δεκαλέπτου.

Στρέλνιεκς και Μπολομπόι ανέλαβαν δράση στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τη διαφορά να πηγαίνει εκ νέου σε διψήφια επίπεδα (77-66, 34'). Ο Χόλινς ανέλαβε δράση και πάλι και η Ζενίτ μείωσε (79-74, 37'). Ο Στρέλνιεκς όμως φώναξε παρών και σε κρίσιμο σημείο η ΤΣΣΚΑ ανέβασε τη διαφορά (82-74, 38'). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο ως το τέλος και επέστρεψαν στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-43, 66-58, 86-78.