Facebook Pixel Sportdog.gr | Αρνείται να χάσει η Ρεάλ - Νίκησε στο φινάλε την Αρμάνι - "Καθάρισε" τη Βαλένθια η Βιλερμπάν
| 2020-03-04 00:14:00

Νίκη των Μαδριλένων με 73-78 και των Γάλλων με 72-65.

Με μια καταπληκτική παράσταση στην τέταρτη περίοδο, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από το Μιλάνο (73-78), σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω κορωνοϊού.

Η ομάδα του Λάσο ήταν επιβλητική στο κρίσιμο δεκάλεπτο (18-32 το επιμέρους σκορ) και πανηγύρισε την 6η συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα (21-6 το ρεκόρ της). Ταβάρες (13 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Φερνάντεθ (16 πόντοι, 4 ασίστ), Τόμπκινς (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Λαπροβίτολα (13 πόντοι, 6 ασίστ) διακρίθηκαν για τη «βασίλισσα».

Από την άλλη, οι Ιταλοί υποχώρησαν στο 11-16, υπέστησαν την 5η σερί ήττα τους και 8η στα 9 τελευταία. Μορασκίνι (21 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα) και Μίτσοβ (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ) διασώθηκαν από την ομάδα του Μεσίνα, αν και ο δεύτερος στάθηκε μοιραίος αφού έχασε τρίποντο ισοφάρισης στο φινάλε.

Η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε 12-5 στο πρώτο τετράλεπτο. Μάλιστα, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγε στο +14 (23-9 στο 9’), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο με «αέρα» 14 πόντων (25-11).

Στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Ιταλοί απομακρύνθηκαν με +17 (30-13 στο 11’), αλλά κάπου εκεί αφυπνίστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης και έτρεξε απίθανό σερί 17-0 για να ισοφαρίσει (30-30 στο 16’). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 11-1 και ξέφυγαν με +10 (43-33 στο 19’), ενώ ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (45-35).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες κυριεύτηκαν από νευρικότητα και έσπασαν τα καλάθια. Η ομάδα του Μεσίνα διατηρήθηκε στην πρωτοπορία και ξέφυγε στο +12 (53-41 στο 25’), ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με +9 (55-46).

Παρ’ όλα αυτά, στο τέταρτο δεκάλεπτο η «βασίλισσα» επέβαλε την ανωτερότητά της: διεύρυνε το σερί της στο 16-0 και ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση (55-61 στο 34’). Η Αρμάνι Μιλάνο μείωσε σε απόσταση βολής (67-69 στο 38’), αλλά η Ρεάλ απάντησε με 4-0 (67-73 στο 39’).

Με τρίποντο του Ροντρίγκεθ, οι γηπεδούχοι πλησίασαν εκ νέου (70-73 στα 51’’), όμως ο Καμπάτσο έγραψε το 70-75 στα 33 δευτερόλεπτα. Ο Σάικς απάντησε πάλι (73-75 στα 25’’), με τον Καμπάτσο να έχει ½ βολές για το 73-76 (18’’).

Στην τελευταία επίθεση, ο Μίτσοβ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Καμπάτσο να σφραγίζει το διπλό της ομάδας του (73-78).

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 45-35, 55-46, 73-78.

Το έκανε θρίλερ αλλά νίκησε τη Βαλένθια η Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν νίκησε πιο δύσκολα από ότι φαινόταν τη Βαλένθια 72-65 στο «Αστρομπάλ» για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και διατήρησε τις λιγοστές ελπίδες της για την πρόκριση στα προημιτελικά, κάτι που ισχύει και για τις «νυχτερίδες» με δύο νίκες περισσότερες.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας έφτασαν στο +14 στη δεύτερη περίοδο, είδε τις «νυχτερίδες» να φτάνουν στο -2 στην τρίτη, όμως βρήκαν τις λύσεις στην τέταρτη και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Σε αυτό, πρωταγωνίστησαν οι Λάιτι με 20 και Τέιλορ με 10 πόντους. Για τους Λεβαντίνους, ξεχώρισε ο Βίβες με 14 πόντους.