Facebook Pixel Δύσκολη νίκη για Φενέρ με Ερυθρό - Πλησίασαν τον Παναθηναϊκό οι Τούρκοι!
| 2020-03-04 23:00:00

Δύσκολη νίκη για Φενέρ με Ερυθρό - Πλησίασαν τον Παναθηναϊκό οι Τούρκοι!

Αρχίζουν και ανησυχούν οι Πράσινοι.

Αγχωτική νίκη για την Φενέρμπαχτσε, που δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα με 66-63. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπαίνει πολύ δυνατά στην διεκδίκηση μιας θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ καθώς πλέον έχει μια νίκη λιγότερη από τον Παναθηναϊκό.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι κάνοντας ένα σερί 7-0, με τους Σέρβους να πετυχαίνουν το πρώτο τους καλάθι μετά από δυόμισι λεπτά με τον Λάζιτς (7-2). Οι φιλοξενούμενοι με ένα 6-0 σερί μετά από τρίποντο του Μαχμούτογλου (10-2) κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (10-8) με τον Ουίλιαμς να δίνει προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα του (12-8). Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα 7 πόντων με νέο τρίποντο του Μαχμούτογλου (17-10), με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα 7-0 σερί φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Το δεκάλεπτο έληξε με τρίποντο του Πάντερ στην εκπνοή διαμορφώνοντας το 22-20.

Η τουρκική ομάδα ανέβασε την διαφορά στους 6 πόντους με τρίποντα των Ντίξον και Ουίλιαμς (28-22) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με συνεχόμενα καλάθια του Γκιστ (28-26). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην συνέχεια με την ομάδα του Σάκοτα να καταφέρνει να μείνει κοντά στο σκορ με τον Περπέρογλου να μειώνει στον πόντο με 5 συνεχόμενους πόντους (32-31). Οι γηπεδούχοι πήγαν στο +7 με τρεις βολές του Ντατόμε (41-34), με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν την νίκη στην επανάληψη και με κύρια επιθετική αιχμή τον Λορένζο Μπράουν έκανα ένα επιμέρους 10-2 περνώντας μπροστά με 4 πόντους (43-47). Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τρίποντο του Ντε Κολό, και πέρασαν μπροστά με καλάθι του Κάλινιτς (49-47) με τον Μπράουν να ισοφαρίζει σε 49-49. Το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (51-51).

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα πέρασε μπροστά με έμμεσο τρίποντο του Γκιστ στο 33’ (53-56), με τους Τούρκους να απαντούν με ένα 7-0 σερί (60-56). Ο Πάντερ με τρίποντο και ο Μπράουν με δίποντο έδωσαν νέο προβάδισμα στους Σέρβους (60-61). Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά ήταν για γερά νεύρα με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ και τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να παίρνουν αέρα  πόντων με τον Κάλινιτς στο τελευταίο λεπτό (66-63), σκορ που παρέμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-34, 51-51, 66-63

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 5 (1/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Μαχμούτογλου 6 (2), Κάλινιτς 10, Ντε Κολόν 9 (1/5 τρίποντα), Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμας 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βέσελι 7 (2 ριμπάουντ), Ντίξον 8 (2), Ντατόμε 5, Λοβέρν 3.

Ερυθρός Αστέρας (Σάκοτα): Πάντερ 14 (2), Μπράουν 14 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Νταβίντοβατς 3 (1/5 σουτ), Μπαρόν 3 (0/5 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκιστ 9 (5 ριμπάουντ), Λούκας, Γιάγκοντιτς 8, Ότζο, Στίματς 2 (1/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Πηγή: ebasket.gr