Facebook Pixel Sportdog.gr | Πρώτο βήμα πρόκρισης για την ΑΕΚ - "Καθάρισε" τη Βόννη ο τρομερός Ρέι!
| 2020-03-04 23:30:00

Πρώτο βήμα πρόκρισης για την ΑΕΚ - "Καθάρισε" τη Βόννη ο τρομερός Ρέι!

Μεγάλη νίκη με 92-85 για την Ένωση.

Τα χρειάστηκε απέναντι σε μια Βόννη που ήταν εντός ματς μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, όμωε στο τέλος έδειξε καρδιά και προσωπικότητα. Η ΑΕΚ έκανε το πρώτο βήμα που χρειάζεται για να προκριθεί στα προημιτελικά του BCL, κάνοντας κατάθεση ψυχής στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Ένωση ανέβασε την πίεσή της και με ηγέτες τους Ρέι (27π με 10/16 σουτ) και Λάνγκφορντ (20π) έφτασε στη νίκη, έκανε το 1-0 και πλέον πάει στη Γερμανία την άλλη εβδομάδα (10/03, 21:00) για να «σκουπίσει» τη σειρά και να προκριθεί.

Η Ένωση είχε την συμπαράσταση του κόσμου της, που έδωσε βροντερό παρών, ενώ όταν χρειάστηκε μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο βρήκε λύσεις από τον ασταμάτητο Ρέι που με δικές του προσπάθειες ανέτρεψε το 77-78 και το μετέτρεψε σε 85-78 στο 37’. Μέχρι το φινάλε οι παίκτες του Παπαθεοδώρου διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και πέτυχαν μια σημαντική νίκη.

Ο Κέντρικ Ρέι ήταν ορεξάτος από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και αυτό βοήθησε την ΑΕΚ να πάρει τα ηνία στο ματς (13-11, 4’). Η επιθετική άμυνα της Βόννης οδήγησε την ΑΕΚ σε λάθη, με τον Τζόουνς να τα τιμωρεί και να ανατρέπει την κατάσταση (13-17, 6΄). Η είσοδος του Λάνγκφορντ και η καλή εικόνα του Ρέι βοήθησε την Ένωση να ανατρέψει το σκηνικό (24-19, 8’). Η Βόννη δεν έχασε την επαφή της με το σκορ και χάρη σε Ζίμερμαν και Σλόαν μείωσε, με την ΑΕΚ να κρατάει τα ηνία χάρη στο φορμάρισμα του Λάνγκφορντ (28-26).

Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην Βόννη, η οποία κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα με Σαϊμπού και Σίμονς (37-43, 14’). Από το σημείο εκείνο η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και έλεγξε τον ρυθμό. Η αντίδραση ήρθε με επί μέρους 12-0, στο οποίο μπροστάρης ήταν ο Σλότερ και με τη βοήθεια του Χρυσικόπουλου το  προβάδισμα άλλαξε χέρια (49-43, 17’). Ο Μπράουν φώναξε παρών και με τον Μπρούινγκ η Βόννη προσπέρασε (49-50, 19’). Ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο όμως έγραψε τον επίλογο του ημιχρόνου για το 52-50.

Ο Άλεκ Μπράουν ήταν ορεξάτος και η Βόννη κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (56-60, 24’). Ρέι και Χρυσικόπουλος προσπάθησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση, αλλά η Βόννη έβρισκε λύσεις από τον Σαϊμπού (64-68, 28’). Ο Σαϊμπού συνέχισε να κάνει ζημιά στην άμυνα της ΑΕΚ και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Γερμανούς στο +6 (64-70) και την ΑΕΚ να έχει μπλοκάρει πλήρως επιθετικά.

Η ΑΕΚ ανέβασε την πίεση στην άμυνά της και με επί μέρους 7-0 ανέτρεψε το σκηνικό, με μπροστάρη τον Ματσιούλις (71-70, 33’). Τα τρίποντα αποτέλεσαν σύμμαχο της ΑΕΚ σε κρίσιμο σημείο του αγώνα και με Ρέι-Ματσιούλις η Ένωση έχτισε διαφορά (77-73, 34’). Οι Γερμανοί έμειναν στο πλάνο τους και με τους Τζόουνς-Μπρούινγκ προσπέρασαν ξανά (77-78, 35'). Ο Κέντρικ Ρέι όμως το πήρε προσωπικά. 6 δικοί του πόντοι, αλλά και μια βουτιά στην άμυνα έφεραν τούμπα το ματς ξανά (85-78, 37'). Ο Τζόουνς κράτησε όρθια την Βόννη κοντά στο σκορ, όμως ο Λάνγκφορντ μίλησε σε κρίσιμο σημείο (89-83, 53,1'' για το τέλος). Η ΑΕΚ κράτησε τα ηνία και το φινα΄λε του αγώνα τη βρήκε νικήτρια, κάνοντας έτσι το 1-0 στη σειρά της φάσης των 16.

Τα δεκάλεπτα: 28-26, 52-50, 64-70, 92-85.