Facebook Pixel Sportdog.gr | "Σφαλιάρα" του Πασκουάλ στον Γιασικεβίτσιους - "Δώρο" Ζενίτ σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό
| 2020-03-05 21:28:00

Τεράστια νίκη της Ζενίτ, 76-75 τη Ζαλγκίρις

Παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη στην Αγία Πετρούπολη, με την Ζενίτ να ανατρέπει την κατάσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο, την Ζαλγκίρις να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση και τον Αντριού Αλμπισί να «μιλάει» στο τέλος και να χαρίζει τη νίκη στους Ρώσους με 76-75.

Το αποτέλεσμα αυτό, φυσικά, βόλεψε τόσο τον Παναθηναϊκό όσο και τον Ολυμπιακό, καθώς η Ζαλγκίρις είναι βασική ανταγωνίστριά τους στη μάχη της οκτάδας.

Η Ζαλγκίρις μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να πάρει τγα ηνία με Λαντέιλ και Ρίβερς (5-12, 6'). Ο Ρίβερς συνέχισε να δίνει λύσεις, ο Λεντέι φώναξε παρών και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (10-23, 9'). Ο Ρένφρο προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Γιοκουμπάιτις έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου για το 12-27 της ομάδας του.

Οι «πράσινοι» διατήρησαν τον πολύ καλό ρυθμό τους και με τους Ουόκαπ-ΛεΝτέι να αναλαμβάνουν δράση η διαφροά αυξήθηκε (19-36, 13'). Ο Τζοκ Λαντέιλ συνέχισε να σκοράρει για την Ζαλγκίρις, η οποία κρατούσε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (24-40, 15'). Η Ζενίτ, όμως, αντέδρασε. Με την άμυνά της να ανεβάζει στροφές και τους Άιβερσον-Αλμπισί να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους κατάφερε να μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου σε 37-41.

Ο Άντριου Αλμπισί ήταν ορεξάτος για τη Ζενίτ και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε απόσταση... αναπνοής (40-41, 23'). Η Ζαλγκίρις αντέδρασε όμως και ανέβασε τη διαφορά με Γιανκούνας και Γκέμπεν (40-45, 25'). Ουόκαπ και ΛεΝτέι χτύπησαν κοντά στο καλάθι και η Ζαλγκίρις ανέβασε τη διαφορά (44-51, 28'). Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος του δεκαλέπτου για το 47-53.

Αποφασισμένη να ανατρέψει την κατάσταση μπήκε η Ζενίτ. Η ομάδα του Πασκουάλ έτρεξε επί μέρους 13-0, με ηγέτη τον Αλμπισί και έφερε... τούμπα το ματς (60-53, 35'). Η Ζαλγκίρις αφυπνίστηκε και με τον Λαντέιλ μείωσε (60-58, 36'). Η Ζενίτ είχε υπομονή και κράτησε το προβάδισμα με τον Πονίτκα (66-60, 37'). Ο Λαντέιλ αποτέλεσε το σημείο αναφοράς της ομάδας του και η Ζαλγκίρις μείωσε στο καλάθι (66-64, 1'14'' για το τέλος).

Αλμπισί και Πονίτκα αστόχησαν σε τρεις διαδοχικές φάσεις και η Ζαλγκίρις ισοφάρισε με βολές του Ουόκαπ (66-66, 16'' για το τέλος). Ο Πονίτκα έκανε λάθος στα 12'' με την Ζαλγκίρις να έχει την τελευταία επίθεση. Ο Ρίβερς αμαρκάριστος είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά αστόχησε και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους πήραν τον έλεγχο με Λαντέιλ και Ρίβερς (66-71, 42'). Η Ζενίτ έβγαλε αντίδραση και πέρασε μπροστά με τον Άιβερσον, όμως ο Λαντέιλ έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του (74-75, 44'). Το θρίλερ συνεχίστηκε, με τον Αλμπισί να κερδίζει φάουλ από τον Λεκαβίτσιους και με 2/2 βολές έγραψε το 76-75, 1 δεύτερο πριν το τέλος. Η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να σκοράρει και έτσι η Ζενίτ πήρε τη νίκη στο θρίλερ!

Τα δεκάλεπτα 12-27, 37-41, 47-53, 66-66 (κ.δ), 76-75.