Facebook Pixel Sportdog.gr | Ασταμάτητη η Ρεάλ - Πήρε το "θρίλερ" στην παράταση και ελπίζει για οκτάδα η Αρμάνι
| 2020-03-06 00:16:00

Ρεάλ - Βιλερμπάν 87-78 και Βαλένθια - Αρμάνι 81-83.

Ρεάλ Μαδρίτης – Βιλερμπάν 87-78

Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε η Ρεάλ Μαδρίτης με 87-78 επί της Βιλερμπάν για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι αδιάφοροι Γάλλοι έβαλαν δύσκολα στην βασίλισσα που βρέθηκε να χάνει στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο επέβαλε τον ρυθμό της και έφτασε στην 22η νίκη της στην διοργάνωση.

Ιδιαίτερα εύστοχοι ήταν οι Γάλλοι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης καταφέρνοντας να προηγηθούν με 8 πόντους με τρίποντο του Λάιτι (7-15) στο πρώτο πεντάλεπτο. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 9 πόντους μετά από εύστοχο τρίποντο των φιλοξενούμενων (9-18), με τους Μαδριλένους να τρέχουν ένα σερί 5-0 μειώνοντας σε 14-18 με τον Μαλεντόν να διαμορφώνει το 14-20 του δεκαλέπτου.

Η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τους Γιαμπουσελέ και Μαλεντόν (14-25), με την βασίλισσα να απαντάει με συνεχόμενα τρίποντα από Κοζέρ και Ρούντι μειώνοντας και πάλι στους 5 (20-25). Οι Γάλλοι είχαν δυσκολία στο σκοράρισμα με την Ρεάλ να καταφέρνει να περάσει μπροστά με έμμεσο τρίποντο του Τόμπκινς (29-27). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο το οποίο έληξε στο 39-38.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι προβάδισμα 5 πόντων στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με τον Καχούντι (41-46) με τον Ταβάρες να μειώνει σε 43-46. Η βασίλισσα έφερε το παιχνίδι ίσα με τρίποντο του Κάρολ (48-48) και πέρασε μπροστά λίγο αργότερα με περιφερειακό σουτ του Κοζέρ (51-48). Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα και απάντησαν με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 παίρνοντας προβάδισμα 8 πόντων (51-59) με τους Κάρολ και Λαπροβίτολα να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους μειώνοντας σε 57-59. Η βασίλισσα συνέχισε την αντεπίθεση της και πέρασε μπροστά λίγο αργότερα με τρίποντο του Κάρολ (62-61) με το δεκάλεπτο να λήγει στο 67-63 με βολές του Γκαρούμπα.

Η Ρεάλ με ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου κατάφερε να πάει την διαφορά στους 9 πόντους με έμμεσο τρίποντο του Γκαρούμπα (74-65). Οι προσπάθησαν να επιστρέψουν και μείωσαν στους 5 με τον Μαλεντόν (76-71), ωστόσο οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους στην συνέχεια φτάνοντας σε διψήφιες διαφορές και στην νίκη με το τελικό 87-78.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 39-38, 67-63, 87-78

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 15 (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φερνάντεθ 9 (1), Καμπάσο 2 (7 ασίστ), Λαπροβίτολα 9 (1), Ρέγιες 4, Γκαρούμπα 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Νάκιτς 2, Κάρολ 19 (3), Ταβάρες 9 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τόμπκινς 8 (1).

Βιλερμπάν (Μίτροβιτς): Τζεκίρι 10 (11 ριμπάουντ), Καουντί 8 (1), Μαλεντόν 12, Μπέρι 3 (1), Λόμαζ 4, Νουά 2, Ζαν-Σαρλ 13 (1), Ντιό, Λάιτι 6, Γιαμπουσέλ 9 (3), Στραζέλ 11.

Βαλένθια - Αρμάνι Μιλάνο 81-83

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε η Αρμάνι Μιλάνο στην Ισπανία, επικρατώντας με 83-81 επί της Βαλένθια σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ που κρίθηκε στην παράταση. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έφτασε τους Ισπανούς στην βαθμολογία της Ευρωλίγκας στις 12 νίκες και είναι ακόμα ζωντανοί στο κυνήγι μιας θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ. Ήρωας για τους νικητές ο Μίτσοφ με buzzer-beater τρίποντο στην παράταση.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης για τους Ιταλούς που κατάφεραν πολύ γρήγορα να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων με καλάθι του Μορασκίνι (2-9), με τον Αμπάλντε να μειώνει με σουτ από την περιφέρεια (5-9). Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς (10-9), με τον Γκουντάιτις να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου δίνοντας αέρα 7 πόντων στην Αρμάνι (12-19).

Ο Σαν Εμετέριο με το πρώτο του τρίποντο μείωσε στους 6 για την Βαλένθια στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (15-21) με τον Κρόφορντ να απαντά με τον ίδιο τρόπο κάνοντας το +9 για την ομάδα του (15-24). Οι γηπεδούχοι μάζεψαν την διαφορά με τους Αμπάλντε και Σαν Εμετέριο (21-24) με τον Μίτσοφ να ευστοχεί από την περιφέρεια δίνοντας και πάλι αέρα 8 πόντων στην Αρμάνι (23-31) διαφορά που διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα (28-36).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη και κατάφεραν να έρθουν σε απόσταση βολής με τρίποντο του Κολόμ (40-41) έχοντας επιμέρους σκορ 12-5. Οι Ιταλοί πήραν και πάλι αέρα 4 πόντων με τρίποντο του Σέρχι Ροντρίγκεζ με τον Σαν Εμετέριο να απαντάει για το 43-44 στο 25’. Οι Ισπανοί κατάφεραν να περάσουν μπροστά λίγο αργότερα με τον Εντούρ (45-44) με τους Ταρζέφσκι και Σκόλα να απαντούν (45-48), ενώ το δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 48-48.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό και στην τέταρτη περίοδο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τους Ιταλούς να παίρνουν προβάδισμα 5 πόντων με τον Μορασκίνι στο 35’ (51-56). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 7-0 για να προσπεράσουν στο σκορ (58-56) με τον Ρολ με εύστοχο δίποντο να φέρνει εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα (58-58). Οι Ιταλοί πήραν αέρα 5 πόντων στο τελευταίο λεπτό με τους Μίτσοφ και Ρολ (58-63). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με βολές του Ντούμπλιεβιτς 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (63-63), με τον Μίτσοφ να σκοράρει για δύο κάνοντας το 63-65 με τον Αμπάλντε να απαντάει στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση (65-65).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα τριών πόντων με βολές του Ντούμπλιεβιτς και τον Ρολ να απαντάει με τον τέταρτο του τρίποντο γέρνοντας ξανά ισοπαλία στο παιχνίδι (69-69). Ο Ντούμπλιεβιτς με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 5 πόντων στην Βαλένθια (69-74) αναγκάζοντας τον Μεσίνα να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Ιταλοί μείωναν διαρκώς στους 3 με τον Ντούμπλιεβιτς να κρατάει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Με το σκορ στο 81-80 η Αρμάνι έκανε φάουλ στον Κολόμ, ο Ισπανός έχασε και τις δύο βολές, και στην απέναντι πλευρά ο Μίτσοφ ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του με τοπ τελικό 81-83.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-36, 48-48, 65-65 κ.α., 81-83

ΠΗΓΗ: ebasket.gr