Facebook Pixel Sportdog.gr | Άρης και... δεν θα πέσει ποτέ!
| 2020-03-07 17:42:00

Άρης και... δεν θα πέσει ποτέ!

Τεράστια νίκη για τους Κίτρινους με 88-77 κόντρα στον Ήφαιστο.

Θα μπορούσε να κερδίσει ακόμη πιο εύκολα, δίχως να υπάρξει… άγχος στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν ο Ηφαιστος Λήμνου μείωσε σε 66-58. Ο Άρης προηγήθηκε με 24 πόντους (40-16) λίγο πριν το 17′, τα πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο δεν εξελίχθηκαν καλά για τους γηπεδούχους μιας και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, αλλά σημασία έχει πως η… δουλειά έγινε για το σύνολο του Σάββα Καμπερίδη. Οι Θεσσαλονικείς (πήραν σημαντικές βοήθειες από τον Μπράουν, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που “έχτισαν” μια μεγάλη διαφορά) κέρδισαν εντός έδρας τον Ηφαιστο Λήμνου με 88-77, παίρνοντας έτσι ένα υπερπολύτιμο θετικό αποτέλεσμα, σε ένα ματς που δεν υπήρχε το περιθώριο “γκέλας”.

O Άρης προηγήθηκε με 6-2 ενώ ο Ντραγκίσεβιτς έκανε το 11-4. Μετά από όμορφη συνεργασία του Γκετσεβίτσιους με τον Μποχωρίδη, ο τελευταίος έδωσε αέρα 9 πόντων στους “κίτρινους” (13-4 στο 5′) και ο Χάμοντς μείωσε σε 13-7. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα +10 (17-7) ενώ ο Μπράουν ανέβασε κι άλλο την διαφορά (22-9). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-11.

Ο Σταμάτης σκόραρε (24-13) και τραυματίστηκε καθώς έπεσε άτσαλα στο παρκέ μετά από λέι απ, μετέπειτα έγινε το 34-16 από τον Μπράουν (10 πόντους) και ο Άρης ξέφυγε με 20 πόντους (36-16) έπειτα από καλάθι του Σλαφτσάκη, πριν συμπληρωθεί το 15′. Ο Μπράουν έμοιαζε ασταμάτητος (39-16 στο 16′ και αργότερα 40-16 λίγο μετά το 17′), ο Ηφαιστος Λήμνου “ψαλίδισε” την διαφορά (40-21) και το πρώτο ημίχρονο έληξε με 42-21.

Ο Μιλόσεβιτς “έγραψε” το 47-27, ο Γκετσεβίτσιους “χτύπησε” από τα 6.75 (52-31) και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 52-36. Ο Μπράουν ευστόχησε για τρεις (55-36), ο Ηφαιστος Λήμνου έκανε σερί 0-7 (55-43) και ο Χαριτόπουλος διαμόρφωσε το 55-46. Ο Άρης είχε δεχτεί 28 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο μέχρι το 61-49, με καλάθι του Μπράουν “γράφτηκε” το 63-51 και οι διαιτητής, Σώμος χρέωσε με φάουλ τον Σλαφτσάκη λίγο πριν το 30′, μια απόφαση που προκάλεσε διαμαρτυρίες στους γηπεδούχους (63-52 στο 30′).

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -8 (66-58) έπειτα από τρίποντο του Σμιθ, ο Φλιώνης έκανε το 70-58 και ο Ντραγκίσεβιτς το 72-58. Στο 37′ το σκορ ήταν 76-66, ο Ντραγκίσεβιτς ήταν ο υπεύθυνος για το 80-69 και κάπου εκεί όλα είχαν τελειώσει όσον αφορά την υπόθεση νίκη. Μετέπειτα, έγινε το 82-69 (λίγο μετά το 38′) και ο Άρης ήταν ο νικητής με 88-77.

Δεκάλεπτα: 24-11, 42-21, 63-52, 88-77

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 10, Φλιώνης 4, Μιλόσεβιτς 13 (1), Γκετσεβίτσιους 3, Ντραγκίσεβιτς 13, Φιτζπάτρικ 19 (5), Μπράουν 22 (5), Σιδηροηλίας 2, Σανδραμάνης, Σλαφτσάκης 2, Μόρις

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Εβανς 2, Σμιθ 18 (2), Γκίλμπερτ 18 (3), Χαριτόπουλος 10 (2), Χάμοντς 6 (2), Σταμάτης 4, Πελεκάνος 5 (1), Τσαιρέλης, Διαμαντάκος, Μούρτος 2, Τέρνερ 12 (4), Στασινός

Πηγή: ebasket.gr