Facebook Pixel Sportdog.gr | "Αυτοκτονία" Ηρακλή στην Κύπρο - Αποκλείστηκε στην παράταση από το BCL (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-09-22 23:00:00

"Αυτοκτονία" Ηρακλή στην Κύπρο - Αποκλείστηκε στην παράταση από το BCL (ΒΙΝΤΕΟ)

Η παράταση θα μπορούσε να γίνει...γέφυρα πρόκρισης για τον Ηρακλή στην πρώτη του φετινή ευρωπαϊκή αναμέτρηση, κόντρα στον Κεραυνό Στροβόλου, στη Λευκωσία. Ωστόσο, σε νοκ άουτ αγώνα προκριματικών, η κυπριακή ομάδα επικράτησε 96-94 των κυανόλευκων και θα παίξει με την ολλανδική Γκρόνιγκεν για μια θέση στους ομίλους του Basketball Champions League.

Ο Ολιβιέ Χάνλαν ήταν και πάλι ο παίκτης που οδήγησε τους κυανόλευκους στην επιτυχία, όταν, ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, μονοπώλησε τις προσπάθειες. Οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση με το 86-86, αλλά, χωρίς συνέχεια, καθότι στο επιπρόσθετο πεντάλεπτο, έγιναν καθοριστικά λάθη.

Δύο βολές του Ρόρι, μόλις τέσσερα δεύτερα πριν τη λήξη της παράτασης, ήταν το... κύκνειο άσμα του Ηρακλή, καθώς δώσε τελικό προβάδισμα στον Κεραυνό, με το 96-94.

Ο Ηρακλής έμεινε πίσω στο σκορ, κατά την τρίτη περίοδο, με έντεκα πόντους και έκανε αγώνα δρόμου για το... ντεμαράζ, ώστε να ισορροπήσεις και να διεκδικήσει τη νίκη- πρόοκριση.

Πλέον, οι θεσσαλονικείς θα συνεχίσουν στο Fiba Europe Cup.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 37-40, 61-53, 86-86 (κ.α.), 96-94 παρ.