Facebook Pixel "Βόμβα" μεγατόνων στην Ευρωλίγκα: "Διπλό" της Ζενίτ στην Εφές! - Εύκολα η Μακάμπι
| 2020-10-01 23:05:00

Εφές- Ζενίτ 69 – 73

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Ζενίτ αφού επικράτησε με 73-69 επί της Εφές στην Τουρκία.

Ιδιαίτερα ανταγωνιστική ήταν η Ζενίτ στο ξεκίνημα του αγώνα καταφέρνοντας να λήξει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 5 (10-15). Οι Ρώσοι αντέδρασαν με τους Μπομπουά και Μίσιτς καταφέρνοντας να μειώσουν στον πόντο με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 26-26.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ ωστόσο είχαν το προβάδισμα με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 54-49 υπέρ των γηπεδούχων. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι δυσκολεύτηκαν και κατάφεραν να χάσουν την νίκη με τους Ρώσους να κερδίζουν με το τελικό 69-73.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-26, 54-49, 69-73

Μακάμπι – Άλμπα Βερολίνου 80-73

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους στο ματς καθώς κατάφεραν να προηγηθούν με 10 στο πρώτο δεκάλεπτο (19-29). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν και  κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ αλλά και να δημιουργήσουν μια υπέρ τους διαφορά 8 πόντων στην ανάπαυλα (49-41).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά μέχρι το φινάλε για να φτάσουν στην νίκη με το τελικό 80-73. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Καλοϊάρο με 18 πόντους, ενώ για τους Γερμανούς 18 είχε ο Έρικσον.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 49-41, 67-58, 80-73

Πηγή: ebasket.gr