Facebook Pixel Sportdog.gr | Πέρασε στον τελικό και περιμένει... ΑΕΚ η Μπούργος! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-10-02 20:16:00

Πέρασε στον τελικό και περιμένει... ΑΕΚ η Μπούργος! (ΒΙΝΤΕΟ)

ΑΕΚ: Ένας μαγικός Βίτορ Μπενίτε (25 πόντοι με 5/7 τρίποντα) διέλυσε την άμυνα της Ντιζόν και οδήγησε την Μπούργος στη νίκη (81-67) και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Final 8.

Έπειτα από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, όπου οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (10-11 στο 6') ο Βίτορ Μπενίτε ανέβασε την απόδοσή του. Ο Βραζιλιάνος με προσωπικές ενέργειες και βοήθειες από ΜακΦάντεν και Χόρτον βοήθησε την Μπούργος να πάρει τα ηνία, για το 23-13 του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Γάλλοι προσπαθούσαν να μειώσουν, αλλά ο έλεγχος βρισκόταν στα χέρια των παικτών της Μπούργος, με τη διαφορά να ανεβαίνει (32-18, 15'). Ο Μπενίτε συνέχισε να εκτελεί και κάπως έτσι η Μπούργος έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα της τάξεως των 13 πόντων για το 43-30.

Πιο ανταγωνιστική ήταν η εικόνα της Ντιζόν στο δεύτερο μέρος. Λαγιούμ και Τζόνσον φώναξαν παρών κια κάπως έτσι η διαφορά μειώθηκε σε μονοψήφια επίπεδα (55-48, 26'). Ζουλιέν και Σιμόν έχασαν ευκαιρίες να μειώσουν στο σκορ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μπούργος, που ανέβασε και πάλι τη διαφορά με τον Ραμπασέδα, για το 59-50 της τρίτης περιόδου. Ο Βίτορ Μπενίτε ανέλαβε δράση και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι δικές του προσπάθειες έκαναν άνω-κάτω την άμυνα της Ντιζόν, ανεβάζοντας τη διαφορά (71-57, 35'). Η Ντιζόν έκανε την ύστατη προσπάθεια να μειώσεη τη διαφορά, όμως η ανατροπή δεν ήρθε ποτέ, με τον Μπούργος να παίρνει εμφατικά την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Final 8.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 43-30, 59-50, 81-67.