Facebook Pixel Νέα "βόμβα" της Ζενίτ του Πασκουάλ - Μετά την Εφές νίκησε και την Μπαρτσελόνα!
| 2020-10-09 22:40:00

Νέα "βόμβα" της Ζενίτ του Πασκουάλ - Μετά την Εφές νίκησε και την Μπαρτσελόνα!

Μεγάλη νίκη για τους δέκα παίκτες της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης που επικράτησε με 74-70 επί της Μπαρτσελόνα για την δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που πανηγύρισαν στο φινάλε, χάρη στο αντιαθλητικό φάουλ του Καλάθη που τους έδωσε αέρα 4 πόντων.

Πολύ καλά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να προηγηθούν με 8 πόντους μετά από τριάμισι λεπτά αγώνα μετά από τρίποντο του Αμπρίνες (2-10). Οι Ρώσοι αντέδρασαν αλλά δεν κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με το σκορ στο φινάλε της πρώτης περιόδου να διαμορφώνεται στο 16-19.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι και στην δεύτερη περίοδο με τους Ισπανούς να προσπαθούν χωρίς επιτυχία να ξεφύγουν στο σκορ. Το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (19-19) με την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 35 – 38.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στην τρίτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται μόλις με έναν πόντο στο τέλος της (54 – 55). Οι Ισπανοί ανέβασαν την διαφορά στους 4 με τον Κλαβέρ ωστόσο οι Ρώσοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Συγκεκριμένα, κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη με το τελικό 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-38, 54-55, 74-70

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Πασκουάλ): Ρίβερς 11 (3/4 τρίποντα), Ζαχάροφ, Πάνγκος 15 (3/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φριτζόν, Βόλχιν, Τόμας 10 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπαρόν 16 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ 2, Πόιθρες 16 (7/12 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Πονίτκα 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Μπαρτσελόνα (Μασιούλις): Ντέιβις 8 (2/8 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Χάνγκα 2, Μπολμάρο 2, Σμιτς 7, Ερτέλ 2, Οριόλα, Αμπρίνες 11 (1/1 δίποντο, 3/5 τρίποντα), Χίγκινς 7 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Κλαβέρ 8 (2), Μίροτιτς 14 (6/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλάθης 9 (3/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη)

Ερυθρός Αστέρας – Μπασκόνια 90-73

Σπουδαία νίκη πήρε ο Ερυθρός Αστέρας κόντρα στην Μπασκόνια επικρατώντας με 90-73 για την δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Το ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για την ομάδα του Βελιγραδίου που πήρε την πρώτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους να παίρνουν αρχικά προβάδισμα 5 πόντων και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 9-9 λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτο πεντάλεπτου. Οι Σέρβοι στην συνέχεια ήταν αρκετά εύστοχοι από την περιφέρεια καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα 7 πόντων (23 – 16).

Οι Ισπανοί προσπάθησαν στην δεύτερη περίοδο να μειώσουν την διαφορά και τα κατάφεραν με τον Χένρι να μειώνει στο καλάθι (25 – 23). Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν έμειναν άπραγοι και όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα αλλά κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 5 (36 – 31).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και κατάφεραν να πάνε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με το τρίτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά με 65-49. Οι Σέρβοι κράτησαν την διαφορά και έφτασαν στην νίκη με το τελικό 90-73.

Τα δεκάλεπτα: 23 – 16, 36 – 31, 65-49, 90-73

Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Χολ 7 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11 ασίστ), Γουόλντεν 9 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Λόιντ 30 (3/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νταβίντοβατς 6, Λάζιτς 2, Ριθ 3 (1), Ντόμπριτς 3 (1), Σιμόνοβιτς 16 (1/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 6 (3/3 δίποντα), Σίμανιτς, Κούζμιτς 8 (4/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλδόσα 13 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζεκίρι 2 (0/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χένρι 6 (3/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 4, Ντιοπ 3 (1), Φαλ, Πίτερς 9 (1), Ντράγκιτς, Γκεντράιτις 26 (3/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πολονάρα 10 (1), Κούρουτς

Πηγή: ebasket.gr