Facebook Pixel Πρώτη νίκη για Ρεάλ στην Ευρωλίγκα με υπερηχητικούς Γιουλ και Λαπροβίτολα!
| 2020-10-14 23:55:00

Πρώτη νίκη για Ρεάλ στην Ευρωλίγκα με υπερηχητικούς Γιουλ και Λαπροβίτολα!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς επικράτησε της Χίμκι με 94-85. Η «Βασίλισσα» από το τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά και χωρίς να δυσκολευτεί τη διατήρησε μέχρι και το φινάλε του αγώνα.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τη Χίμκι να έχει προβάδισμα 4 πόντων με αιχμή του δόρατος τον Ζάιτσεφ, που είχε 7 πόντους (7-11). Οι άμυνες στο πρώτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες πήγαν περίπατο και χαρακτηριστικό είναι ότι σημειώθηκαν συνολικά 50 πόντοι (25-25).

Η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε την απόδοση της στη δεύτερη περίοδο και με επί μέρους σκορ 8-2 προηγήθηκε με 33-27. Η Χίμκι απάντησε με δικό της σερί και με πρωταγωνιστή τον Μπούκερ έφερε το ματς στα ίσια (33-33). Η «Βασίλισσα» ανέκτησε το χαμένο της προβάδισμα και μάλιστα στο τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να πάρει και διαφορά οχτώ πόντων (49-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ είχε τον πλήρη έλεγχο. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του σκορ και κρατούσαν σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (70-57). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η ισπανική ομάδα πήρε τη νίκη με 94-85.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 49-41, 70-57, 94-85

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Φερνάντεζ 3 (1), Αμπάλντε 8 (2), Καμπάτσο 2 (8 ασ.), Λαπροβίτολα 19 (5), Ντεκ, Γκαρούμπα, Κάρολ 6 (2), Ταβάρες 11, Γιουλ 21 (3), Τόμπκινς 18 (2), Τέιλορ 6 (2)

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ζάιτσεφ 21 (1), Βιάλτσεφ 5 (1), Μόνια 6 (2), Σαράποφ, Οντινόκοφ 11 (2), Μπούκερ 22 (1), Γερέμπκο 18 (1), Εβστίγκνεφ 2

Πηγή: ebasket.gr