Facebook Pixel Sportdog.gr | "Τρένο" η Ζαλγκίρις στην Ευρωλίγκα: Διέλυσε την Εφές και έκανε το 4/4!
| 2020-10-15 22:46:00

"Τρένο" η Ζαλγκίρις στην Ευρωλίγκα: Διέλυσε την Εφές και έκανε το 4/4!

Ασταμάτητη είναι στο ξεκίνημα της φετινής Ευρωλίγκας η Ζαλγκίρις αφού έστησε πάρτι κόντρα στην Εφές επικρατώντας με 89-73, στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν. Οι Λιθουανοί μπήκαν αποφασισμένοι να κάνουν την τέταρτη τους νίκη στην διοργάνωση, και είχαν τα ηνία του αγώνα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

H Ζαλγκίρις μπήκε με φόρα και την ψυχολογία στα ύψη από τις τρεις νίκες της στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί με 8 με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου (13-5) με τρίποντο του Χέιζ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας στους 4 με γκολ-φάουλ του Σιμόν (18-14), ωστόσο οι Λιθουανοί δεν έδωσαν περιθώρια καταφέρνοντας να πάνε με ένα +9 υπέρ τους στο φινάλε του δεκαλέπτου (25-16).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους στην δεύτερη περίοδο και με καθοδηγητές στην επίθεση τους Σιμόν και Μόερμαν έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (32-31) στο 14’. Το παιχνίδι ήρθε στα ίσα δύο λεπτά πριν το ημίχρονο (35-35) με τους Λιθουανούς να βγάζουν αντίδραση με τους Λοβέρν και Γκριγκόνις για το (41-35).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν και στην επανάληψη όπως ξεκίνησαν το παιχνίδι και πολύ γρήγορα ανέβασαν για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Χέιζ να ευστοχεί από την περιφέρεια (46-35). Ο Σιμόν μείωσε σε 46-40, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήρθαν ακόμα πιο κοντά με τον Ντάνστον (57-53) στο 27’. Η Ζαλγκίρις όχι μόνο κράτησε αλλά ανέκτησε διψήφιο προβάδισμα στο φινάλε της περιόδου (66-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι δεν έδειξαν σημάδια ανάκαμψης με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν και άλλο την διαφορά που έφτασε την μέγιστη τιμή της (17 πόντοι) με τρίποντο του Μιλάκνις (75-58). Οι γηπεδούχοι κράτησαν μέχρι το τέλος παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 89-73.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-35, 66-55, 89-73

Ζαλγκίρις (Σίλερ): Γουόκαπ 4 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λεκαβίτσιους 12 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Χέιζ 17 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανκούνας 2, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Γκέμπεν 7 (3/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 4, Γιοκουμπάιτις 4 (5 ασίστ), Βαστούρια 7 (1), Γκριγκόνις 12 (2), Λοβέρν 10 (5/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 12 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίνγκλετον (0/1 τρίποντο, 5 λάθη), Γκαζί 1, Μορμάν 8 (2/6 τρίποντα), Τουντσέρ 3 (1), Πλάις 6, Μίτσιτς 7 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Άντερσον, Ντάνστον 20 (8/9 δίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Σίμον 16 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα,4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Πηγή: ebasket.gr