Facebook Pixel Ολυμπιακός – Μακάμπι: ΑΥΤΟΣ είναι ο Ολυμπιακός! Νίκη με ΤΡΙΠΟΝΤΑΡΑ Χάρισον – Τους «εκτέλεσε» από το σπίτι του (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-10-16 22:51:00

ΑΥΤΟΣ είναι ο Ολυμπιακός! Νίκη με ΤΡΙΠΟΝΤΑΡΑ Χάρισον – Τους "εκτέλεσε" από το σπίτι του (ΒΙΝΤΕΟ)

Ολυμπιακός – Μακάμπι: Την τρίτη του σερί νίκη πανηγύρισε στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός, καθώς σε ένα ματς με φινάλε θρίλερ, νίκησε τη Μακάμπι με 85-82 με τρίποντο buzzer-beater στη λήξη του Χάρισον και έφτασε τις τρεις νίκες στη διοργάνωση μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Οι Πειραιώτες τα βρήκαν δύσκολα απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην τελευταία περίοδο, όμως εκεί «μίλησαν» ο ηγέτης Βασίλης Σπανούλης και ο Σάσα Βεζένκοφ τόσα με τους πόντους του, αλλά κυρίως με τα επιθετικά του ριμπάουντ σε κρίσιμα σημεία.

Ωστόσο, ο ήρωας της βραδιάς ήταν φυσικά ο Χάρισον με το ΑΠΙΘΑΝΟ τρίποντο στη λήξη από τα 9.5 μέτρα!!!

Το ματς:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν… παγωμένες στο άδειο ΣΕΦ, με συνέπεια να μείνουν για δύο λεπτά χωρίς σκορ. Οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα και με τρίποντα των Βεζένκοφ και Παπανικολάου προηγήθηκαν 5-2 και 8-4, ωστόσο η Μακάμπι βρήκε ρυθμό και κατάφερε να απαντήσει άμεσα. Με δύο τρίποντα ο Μπλέιζερ έκανε την… προσπέραση 8-12, ενώ με σερί 0-10 οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν 8-14! Ο Ολυμπιακός μείωσε με τρίποντο του Σλούκα για το 15-18, ωστόσο το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Βασίλη Σπανούλη σε ρόλο ηγέτη (είχαν παίξει μαζί με Σλούκα για λίγο στο φινάλε του πρώτου) οι «Ερυθρόλευκοι» ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και θύμισαν την ομάδα που… θαυμάσαμε την Τρίτη κόντρα στο Μιλάνο. Με τρίποντο του αρχηγού έγινε το 18-22, ενώ ο ίδιος ισοφάρισε σε 26-26 με ατομική προσπάθεια και λέι-απ. Οι Πειραιώτες βρίσκοντας τρομερή ενέργεια στην επίθεση και παίζοντας σκληρή άμυνα, ξέφυγαν στο 35-29, ενώ με τρίποντο του Πρίντεζη έγινε το 38-31! Παρόλα αυτά, ο Χάντερ ήταν τεράστιο… πρόβλημα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και με δικούς του πόντους μάζεψε τη διαφορά στο 41-38, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 44-40 με δύσκολα καλάθι του Γουίλμπεκιν στη λήξη.

Επιστρέφοντας στο παρκέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε σημαντικά. Ο Ολυμπιακός κρατούσε τα ηνία,  όμως οι Ισραηλινοί έβρισκαν τρόπο να είναι κοντά στο σκορ και να μαζεύουν συνεχώς τη διαφορά. Με κάρφωμα του Έλις έγινε το 46-40, ενώ ο Βεζένκοφ με δύο τρίποντα έκανε το 49-40 και το 54-44! Παρόλα αυτά, οι Ισραηλινοί πλησίασαν πολύ γρήγορα, καθώς μείωσαν στο 56-52 και στο 64-60, ενώ ο τρομερός και φοβερός απόψε Χάντερ, διαμόρφωσε το 66-63! Ο Σλούκας με τρίποντο έδωσε αέρα έξι πόντων στους Πειραιώτες, όμως ο Τζόουνς με ένα δύσκολο τρίποντο πάνω στην άμυνα του Πρίντεζη, έγραψε το 69-66 που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Μπαίνοντας στην τέταρτη και τελευταίο περίοδο, η κατάσταση… ζόρισε αρκετά για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες «κόλλησαν» στην επίθεση και η Μακάμπι, αργά αλλά σταθερά ροκάνισε τη διαφορά. Ο Γουίλμπεκιν ισοφάρισε σε 71-71, ενώ οι Ισραηλινοί πέρασαν και για πρώτη φορά μπροστά με 71-72! Από εκεί και πέρα, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο και εξελίχθηκε σε ένα απίστευτο θρίλερ. Ο Σπανούλης με παλικαρίσιο λέι-απ έκανε το 75-74, ο Γουίλμπεκιν ευστόχησε σε τρίποντο, ενώ ο εξαιρετικός απόψε Βεζένκοφ απάντησε άμεσα για το 78-77! Ο Βούλγαρος με 2/2 βολές έκανε το 80-78 2.15’’ πριν το τέλος, ενώ ο Σπανούλης και πάλι με εντυπωσιακό λέι άπ έκανε το 82-79! Ο Τζόουνς αστόχησε και στις βολές, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο Γουίλμπεκιν με τρίποντο έκανε το 82-82, 7.6’’ πριν το φινάλε!

Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να φτάσει σε μία επική νίκη. Οι Ισραηλινοί έδωσαν τα δύο φάουλ που είχαν, η μπάλα έφτασε στα χέρια του Χάρισον τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και αυτός με τρίποντα από τα 9.5 μ….έγραψε το τελικό 85-82!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (2), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 11 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σλούκας 6 (0/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 16 (8/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 14 (0/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουν, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Ζαν Σαρλ, Τζένκινς 5 (1), Έλις 8 (4/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 4 (0/5 τρίποντα)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 12 (1), Γουίλμπεκιν 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ), Τζόουνς 12 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Καλοϊάρο 7 (1), Χάντερ 15 (7/10 δίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Κοέν, Ντόρσεϊ 4, Μπλέιζερ 10 (2), Μπέντερ, Ζίζιτς 4 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/37 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 7/11 βολές, 31 ριμπάουντ (19+12), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 22/39 δίποντα, 9/16 τρίποντα, 11/19 βολές, 26 ριμπάουντ (20+6), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα πάει στο Μόναχο για να αντιμετωπίσει τη Μπάγερν (23/10 στις 21:30), ενώ η Μακάμπι θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να παίξει με τη Χίμκι (23/10 στις 20:00).