Facebook Pixel ΒΟΜΒΑ στην Ευρωλίγκα: Ο Ερυθρός Αστέρας σόκαρε την ΤΣΣΚΑ του συγκινητικού Χάκετ! (vid)
| 2020-10-23 00:14:00

Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι μεταξύ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και του Ερυθρού Αστέρα. Η σερβική ομάδα αν και στο μεγαλύτερο μέρος του ματς ήταν πίσω στο σκορ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και στην παράταση πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 86-84. Συγκλονιστικός για τους νικητές ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ, που πέτυχε και το νικηφόρο καλάθι, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χάκετ έκανε μαγικά!

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (8-9). Η εικόνα παρέμεινε ίδια μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας ήταν κολλημένος σαν βδέλλα πάνω στη ρωσική ομάδα (18-20).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς και διατήρησε τα ηνία του σκορ (22-28). Ο Τζόρνταν Λόιντ δεν είχε διάθεση να αφήσει την ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει και με συνολικά 11 πόντους κράταγε όρθιο τον Ερυθρό Αστέρα (28-31). Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα μικρό σερί στο φινάλε του ημιχρόνου και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 43-35 υπέρ τους.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με ένα γρήγορο σερί 6-0 εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 πόντους (49-35). Στο φινάλε της τρίτης περιόδου ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με συνεχόμενους πόντους και καλή άμυνα και κατάφερε να ρίξει ξανά τη διαφορά (46-51).

Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε την αντεπίθεση του και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με τρίποντο του Ριθ (56-56). Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν σε μεγάλο βράδυ για τους φιλοξενούμενους (21 πόντοι) και βγήκε ξανά μπροστά. Ο Ιταλός πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, ξεκόλλησε την ομάδα του και της έδωσε βαθιά ανάσα (58-64). Oι Σέρβοι δεν το έβαλαν κάτω και επέστρεψαν για τα καλά στο ματς.

Οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη αντεπίθεση και 1 λεπτό πριν το τέλος πέρασαν μπροστά με καλάθι του Νταβιντόβατς. Ο εκπληκτικός, φανταστικός Ντάνιελ Χάκετ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Ιταλός 49” πριν το τέλος πέτυχε το έκτο του τρίποντο (6/8) και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ (71-73). Ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε ξανά, καθώς ο Λόιντ με 2/2 βολές έκανε το 73-73 35” πριν το φινάλε του ματς. Μάικ Τζέιμς και Λόιντ αστόχησαν σε προσπάθειες για τριών πόντων και το ματς τελικά οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Χάκετ και στην παράταση συνέχισε να σκοράρει, αλλά στην αντίπερα ήταν ο εξίσου εντυπωσιακός Λόιντ και ο Ερυθρός με επί μέρους 9-4 προηγήθηκε με 82-77. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και η ΤΣΣΚΑ δεν τα παράτησε. Η ρωσική ομάδα βρήκε ένα μικρό σερί 4-0 και έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια (84-84, 1,07). Ο Λόιντ πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι και έδωσε προβάδισμα με 86-84 στους γηπεδούχους.

Ο Μάικ Τζέιμς κόπηκε στην επόμενη φάση, ενώ έχασε και σουτ τριών πόντων στο ένα δευτερόλεπτο και έτσι ο Ερυθρός πήρε τη νίκη με 86-84.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-43, 46-51, 73-73, 86-84

Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Ρότσεστι 2 (5ασ.), Χολ 6 (2), Ουόλντεν 12 (2), Λόιντ 31 (6ριμπ.), Νταβιντόβατς 5 (1), Λάζιτς 2, Ριθ 7 (1), Σιμόνοβιτς, Γιακόντιτς 11 (1), Κούζμιτς, Τέρι 10

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Κομένκο, Τζέιμς 9 (8ασ.), Ούκοφ 2, Χάκετ 29 (6/8), Αντόνοφ, Βόιγκτμαν 9, Κλάιμπερν 18 (1), Σενγκέλια 8 (1), Ουμρίκιν, Μιλουτίνοφ 2, Κουρμπάνοφ 5 (1)

Πηγή: ebasket.gr