Facebook Pixel Sportdog.gr | Τεράσια νίκη για Μακάμπι στην παράταση στην Ρωσία - "Μαγικός" Ντόρσεϊ με ρεκορ καριέρας (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-10-23 23:01:00

Μεγάλη νίκη για την Μακάμπι Τελ Αβίβ, που επικράτησε με 87-89 στην παράταση κόντρα την Χίμκι στην Μόσχα. Το παιχνίδι ήταν ένα ντέρμπι για γερά νεύρα με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίρνουν την νίκη χάρη στην φοβερή εμφάνιση του Τάιλερ Ντόρσεϊ που έκανε ρεκόρ καριέρας με 26 πόντους. Φοβερή εμφάνιση για τον Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος είχε 32 πόντους και 11 ασίστ στην επιστροφή του σε παιχνίδια Ευρωλίγκας, ωστόσο ήταν μοιραίος για την ομάδα του με δύο λάθη στο έξτρα πεντάλεπτο και το χαμένο σουτ στο φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση παίρνοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα, και κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά μόλις τριάμισι λεπτά μετά το τζάμπολ με τρίποντο του Σβεντ (12-2). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Ουίλμπεκιν ροκάνισαν σιγά σιγά την διαφορά, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (16-16) ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο έληξε στο 18-16.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το 16’ (26-25). Κάπου εκεί η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασε στροφές, βελτίωσε αισθητά την άμυνα της και βρήκε ρυθμό στην επίθεση κάνοντας ένα επιμέρους 11-2 για να πάρει προβάδισμά 8 πόντων (28-36). Οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν στο 33-36 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να δίνουν μια πραγματική μάχη για το ποιος θα έχει τα ηνία του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4 μετά από βολές του Μπράιαντ (37-41) με τους Ρώσους να τρέχουν στην συνέχεια ένα σερί 8-0 για το δικό τους +4 (45-41). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε και πάλι αέρα 5 πόντων λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου (53-58) με τον Σβεντ να μειώνει σε 55-58.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ανέλαβε δράση ο Μονρό και με 7 συνεχόμενους αναπάντητους πόντους έβαλε την Χίμκι μπροστά με 6 (64-58). Ντόρσεϊ και Ζίζιτς απάντησαν για τους φιλοξενούμενους που έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (66-66), με τον Κροάτη να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του λίγο αργότερα (66-68). Οι Ρώσοι απάντησαν με τον Σβεντ να πετυχαίνει το τέταρτο του τρίποντο, ενώ τα τελευταία λεπτά ήταν μια μονομαχία των δύο ομάδων πίσω από τα 6,75. Με 14” στο χρονόμετρο και το σκορ στο 81-78, ο Ντόρσεϊ ευστόχησε από την περιφέρεια φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (81-81). Ο Σβεντ αστόχησε σε buzzser beater τρίποντο με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο έξτρα πεντάλεπτο με τους Ρώσους να πετυχαίνουν το πρώτο καλάθι με τον Μπούκερ (83-81), και τον Μπράιαντ να απαντάει με συνεχόμενα τρίποντα (85-87). Ο Σβεντ έκανε συνεχόμενα λάθη στην επίθεση με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην νίκη με το τελικό 87-89

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-36, 55-58, 81-81 κ.α, 87-89

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 32 (3/11 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 8/8 βολές, 11 ασίστ, 8 λάθη), Τίμα 6 (2), Ζάιτσεφ 3 (5 ριμπάουντ), Μονρό 15 (6/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Βορόνοφ 5 (1), Μπούκερ 14 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Γερέμπκο 4, Μπερτάνς, Μίκι 8 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Μακάμπι  (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 10 (2), Γουίλμπεκιν 12 (2/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ασίστ), Τζόουνς, Καλοϊάρο 15 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χάντερ 9 (5 ριμπάουντ), Κοέν, Ντόρσεϊ 26 (0/3 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπλέιζερ, Μπέντερ 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Ζίζιτς 16 (8/14 δίποντα, 5 ριμπάουντ).

Πηγή: ebasket.gr