Facebook Pixel Sportdog.gr | Φοβερή Μπαρτσελόνα, έριξε 36άρα στην Άλμπα με "όργια" Καλάθη - Μεγάλο διπλό η Βιλερμπάν (Vid)
| 2020-11-06 00:02:00

Άλμπα – Μπαρτσελόνα 67-103

Πιο εύκολο βράδυ δεν θα μπορούσε να έχει η Μπαρτσελόνα, αφού έφθασε με άνεση στο 6-1 στην φετινή Euroleague, την ώρα που οι Γερμανοί δεν επέστρεψαν με τον καλύτερο τρόπο μετά τα προβλήματα που είχαν με τον κορωνοϊό και έπεσαν στο 1-4.

Ο Νικ Καλάθης σε 18 λεπτά πρόλαβε να μοιράσει 12 ασίστ και αν αγωνιζόταν περισσότερο θα μπορούσε να είχε κάνει και ρεκόρ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς με 18 πόντους και 8/8 δίποντα. 17 πέτυχε ο «καυτός» Αμπρίνες, ο οποίος είχε 5/6 τρίποντα.

Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε για ακόμη μία φορά ο Σιμόνε Φοντέκιο. Ο 25χρονος Ιταλός πέτυχε 17 πόντους. Διψήφιοι ήταν και οι Λουκ Σίκμα και Μπεν Λάμερς με 10 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Το παιχνίδι δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης, αφού η Μπαρτσελόνα φρόντισε να δείξει από νωρίς τις διαθέσεις της.

Μόνο στα πρώτα λεπτά ήταν ανταγωνιστικό το παιχνίδι, με τους Καταλανούς να παίρνουν διψήφια διαφορά στο 8ο λεπτό και την οποία δεν έχασαν ποτέ από εκείνο το σημείο και έπειτα.

Κάτι αντίστοιχο συνέβη και με το προβάδισμα των 20 πόντων που πήραν στο τέλος του πρώτου ημίχρονου. Χωρίς να… ιδρώσουν το διατήρησαν σε όλο το παιχνίδι κάνοντας την ζωή τους πιο εύκολη και τον Σάρας να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, αφού το δεύτερο 20λεπτο ήταν τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 18-30, 36-56, 51-79, 67-103.

Δείτε εδώ την στατιστική απεικόνιση της αναμέτρησης

Μπασκόνια - Βιλερμπάν 86-88

Η Βιλερμπάν από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε τον έλεγχο του αγώνα, όταν και προηγήθηκε με 9-16 στο 5ο λεπτό αλλά και με 20-28, με την μεγαλύτερη διαφορά να είναι το +10 (27-37) στο 18ο λεπτό. Κάπου εκεί η Μπασκόνια αποφάσισε να αντιδράσει και έκανε ένα επιμέρους σκορ 16-3 για να προηγηθεί με 43-40, μόλις 30΄΄ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Βάσκοι είχαν την ψυχολογία μιας και ανέτρεψαν το -10, αλλά οι Γάλλοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο, όπου με ένα επιμέρους σκορ 14-2 κατάφεραν να προηγηθούν με 45-54 στο 24ο λεπτό, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 11 πόντους (49-60). Η Μπασκόνια αντέδρασε εκ νέου με στόχο την ανατροπή που θα της έδινε την νίκη. Αλλά η Βιλερμπάν ήταν ψύχραιμη όταν έπρεπε με τους Φολ και Καχουντί να έχουν συνολικά 4/4 βολές στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα και να κρατάνε την νίκη (86-88).

Για την Μπασκόνια ο Τζεκίρι είχε 23 πόντους, ο Χένρι 20 πόντους ενώ από την Βιλερμπάν ο Φολ είχε 19 πόντους, οι Καχουντί και Ντιότ από 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 43-43, 61-66, 86-88.