Facebook Pixel Sportdog.gr | Παραλίγο μεγάλη... αυτοκτονία από την ΤΣΣΚΑ - Ντέρμπι από διαφορά 15 πόντων (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-11-12 21:51:00

Την πέμπτη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικρατώντας με 89-86 επί της Μπασκόνια, στο πεντακοσιοστό παιχνίδι της στην διοργάνωση από το 2000. Οι Βάσκοι κατάφεραν να επιστρέψουν από το -15 χάρη σε ένα τρομερό κρεσέντο του Χένρι, ωστόσο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ο Νταρούν Χίλιαρντ (31 πόντους), ο οποίος απόντος του Μάικ Τζέιμς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και οδήγησε την ομάδα του στην νίκη. Στον αντίποδα ο Πιέρια Χένρι, ο οποίος πραγματοποίησε τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο, είχε 17 πόντους και 6 ασίστ.

Πολύ δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην άμυνα, με αποτέλεσμα να βρει πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και να ξεφύγει με 10 πόντους πριν την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου (15-5). Η άμυνα των Ρώσων οδήγησε σε αρκετά λάθη τους Βάσκους με τους γηπεδούχους να παραμένουν το αφεντικό του αγώνα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (23-16).

O ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στην δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν δύσκολα τον δρόμο προς το καλάθι, και τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 4 με τον Πέτερς (26-22). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Ντραρούν Χϊλιαρντ, ο οποίος απόντος του Τζέιμς πήρε την κατάσταση στα χέρια του (18 πόντους στο ημίχρονο) και πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων (47-35).

Στην επανάληψη του παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο με την διαφορά να ανεβοκατεβαίνει από τους δέκα πόντους, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση με τους Πέτερς και Πολονάρα. Οι Βάσκοι κατάφεραν να βελτιώσουν την άμυνα τους στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, και να μειώσουν στους 8 (66-58) με τρίποντο του Πολονάρα.

Στην τέταρτη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τους Ρώσους να πηγαίνουν την διαφορά στην μέγιστη τιμή των 15 πόντων (79-64). Οι Βάσκοι αντέδρασαν με τους Χένρι και Φολ να μειώνουν στους 8 (79-71), ενώ λίγο αργότερα πάλι ο Χένρι με συνεχόμενα τρίποντα έβαλε φωτιά στο παιχνίδι μειώνοντας στο καλάθι (82-80), και ισοφάρισε 45” πριν το τέλος με εύστοχες βολές.

Ο Κλάιμπερν και Χένρι αμφότεροι ευστόχησαν στις επιθέσεις των ομάδων τους (84-84), με τον Χίλιαρντ να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του ευστοχώντας στο 7ο (!) τρίποντο του στο παιχνίδι.  Ο Βιλντόζα έχασε το τελευταίο σουτ των φιλοξενούμενων με τον Μιλουτίνοφ να κερδίζει τον Γκεντράιτις στην μάχη του Ριμπάουντ για να πάρει η ΤΣΣΚΑ την νίκη με το τελικό 89-86.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 47-35, 66-58, 89-86

ΤΣΣΚΑ Μόσχας  (Ιτούδης): Μπολόμποι, Χομένκο 7 (1), Χίλιαρντ 31 (5/6 δίποντα, 7/10 τρίποντα), Χάκετ 16 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντόνοφ, Φόγκτμαν 2, Κλάιμπερν 12 (1), Σενγκέλια 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 7 (2/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 2

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Βιλδόσα 13 (1), Τζεκίρι, Χένρι 17 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Σεντεκέρσκις, Ντιοπ, Φαλ 19 (7/9 δίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πίτερς 13 (2), Ντράγκιτς 3 (1), Γκεντράιτις 10 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Πολονάρα 8 (1), Κούρουτς 3 (1)