Facebook Pixel ΑΕΚ: Δύσκολη νίκη επί της Σολέ με 83-81
| 2020-11-17 21:25:00

"Τρένο" η ΑΕΚ, έκανε το 3x3 - "Καθάρισε" το σούπερ δίδυμο Μορέιρα-Λοτζέσκι! (ΒΙΝΤΕΟ)

Δεν χρειάστηκε να... φορτσάρει όμως έκανε τη δουλειά και συνεχίζει χωρίς απώλειες και αήττητη στον όμιλο του BCL. Η ΑΕΚ επικράτησε και της Σολέ και εδραίωσε την παρουσία της στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου της, στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Ο Γιανίκ Μορέιρα με 21 πόντους ήταν το σημείο αναφοράς των νικητών, έχοντας βοήθειες από τον -πολύτιμο για ακόμα ένα παιχνίδι- Ματ Λοτζέσκι (18π με 6/9 σουτ) αλλά και τον Κιθ Λάνγκφορντ (13π).

Η ΑΕΚ χτύπησε κοντά στο καλάθι στα πρώτα λεπτά του αγώνα και πήρε τα ηνία με Μορέιρα και Γιάνκοβιτς (8-5, 3'). Η Σολέ έμεινε στο πλάνο της και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ντέιβενπορτ (11-11, 5'). Ο Κιθ Λάνγκφορντ με δικές του ενέργειες κράτησε την Ένωση μπροστά στο σκορ (19-16, 8'). Η Σολέ κατάφερε να ισορροπήσει και μείωσε με τον Μπλέικς σε 21-20 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με καλό ρυθμό μπήκε η Ένωση στο δεύτερο δεκάλεπτο και αυτός της έδωσε τη δυνατότητα να ανεβάσει τη διαφορά, χάρη σε Κατσίβελη και Ματσιούλις (29-22, 12'). Οι κιτρινόμαυροι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και έφεραν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά με τον Λοτζέσκι μπροστάρη (37-24, 15'). Η Σολέ δεν ξέφυγε από το πλάνο της και με τον Ντιαρά κατάφερε να μειώσει (39-33, 17'). Ο Χρόβατ κατάφερε να ροκανίσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με την ΑΕΚ να κλείνει το ημίχρονο στο +6 (43-37).

Η Σολέ συνέχισε να βάζει δύσκολα στην ΑΕΚ. Στόκτον και Κρομά έδωσαν λύσεις στηνβ επίθεση και οι Γάλλοι προσπέρασαν στο σκορ (46-48, 23'). Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε με Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι (51-49, 25'). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πάλι. Κρόμα και Ντιαρά πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, ανατρέποντας το σκηνικό (55-56, 27'). Η ΑΕΚ όμως απάντησε και με τον Λοτζέσκι μπροστάρη και τη βοήθεια του Μορέιρα έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα για το 61-58.

Ο Γιανίκ Μορέιρα εκμεταλλεύτηκε τις πάσες των συμπαικτών του και έδωσε λύσεις στην επίθεση της ΑΕΚ (67-63, 33'). Ο Μπλέικς παρέμενε η πιο αξιόπιστη πηγή κινδύνων για την Σολέ, η οποία παρέμεινε κοντά στο σκορ χάρη στον Αμερικανό (75-71, 37'). Οι παίκτες του Κουντέρ συνέχισαν να πιέζουν και μείωσαν με τον Κρομά σε απόσταση βολής (79-77, 58'' για το τέλος). Ο Λάνγκφορντ με 1/2 βολές έγραψε το 80-77, με τον Κρομά να μειώνει κι άλλο (80-79, 20'' για το τέλος). Η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα και χάρη σε βολές του Λοτζέσκι και του Ζήση πήρε τη νίκη με 83-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-37, 83-81.