Facebook Pixel Sportdog.gr | Φορτσάτη η Μπασκόνια - Συνέτριψε τη Φενέρμπαχτσε πριν τον Παναθηναϊκό!
| 2020-11-18 00:22:00

Φορτσάτη η Μπασκόνια - Συνέτριψε τη Φενέρμπαχτσε πριν τον Παναθηναϊκό!

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-21 και έδειχναν ικανοί για το σημαντικό «διπλό». Αλλά οι γηπεδούχοι είχαν άλλη άποψη και την έδειξαν στην δεύτερη περίοδο όταν και προηγήθηκαν με 45-36 στο τέλος του ημιχρόνου, κάνοντας ένα επιμέρους 25-15. Η Φενέρμπαχτσε είχε δυνάμεις για να μπορέσει μέσα από την άμυνα της να αντιδράσει και να πλησιάσει στο σκορ με την λήξη της τρίτης περιόδου (64-59).

Αλλά η τέταρτη περίοδος ήταν μόνο... Μπασκόνια. Οι Ισπανοί μετέτρεψαν το 66-61 σε 80-63 στο 36ο λεπτό με ένα επιμέρους σκορ 14-2 και έστειλαν την διαφορά στους 17 πόντους, πριν φτάσει στους 18 με την λήξη του αγώνα (86-68).

Από την Μπασκόνια ο Πέτερς είχε 25 πόντους και 7 ριμπάουντ, από την Φενέρμπαχτσε ο Βέσελι ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-36, 64-59, 86-68.