Facebook Pixel Sportdog.gr | Σαρωτική Ρεάλ έκανε... πλάκα στη Μακάμπι! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-11-18 22:25:00

Σαρωτική Ρεάλ έκανε... πλάκα στη Μακάμπι! (ΒΙΝΤΕΟ)

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στην τέταρτη σερί της νίκη (79-63) και ανέβηκε στο 5-4.

Πολυφωνία από τη «βασίλισσα» στην επίθεση, με τους Ντεκ και Ράντολφ να είχαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα και τους Γιουλ και Ταβάρες με 10π. ο καθένας. Κοντά στο νταμπλ-νταμπλ ο Καμπάτσο με 9π. και 12 ασίστ.

Από την ομάδα του Σφαιρόπουλου, που έπεσε στο 3-6, ξεχώρισε ο Γουίλμπεκιν, ο οποίος πήρε… μπρος στο δεύτερο ημίχρονο, με 18 πόντους, με τον Ζίζιτς να είχε 14π. και 10 ριμπάουντ.

Από νωρίς είχε η Ρεάλ τον έλεγχο του παιχνιδιού, όπου τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο ξέφυγε στο νταμπλ-σκορ (16-8), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, η επίθεση της Μακάμπι βελτιώθηκε, αλλά ο Ντεκ και οι συμπαίκτες του ήταν «ζεστοί» έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να πάνε στο +11 (29-18), με το οποίο έκλεισαν και την πρώτη περίοδο.

Με τον Ρούντι, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +12 (35-23) στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου και με τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να κάνουν εύκολα το λάθος και να είχαν ως μοναδική αξιόπιστη λύση τον Ζίζιτς, η Ρεάλ πήγε στα αποδυτήρια με το μέγιστο +13 (45-32).

Με τον Γουίλμπεκιν να βελτιώνεται επιθετικά και παράλληλα με πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ, η Μακάμπι κατάφερε να πλησιάσει στο -7 (50-43), στο 25’. Η αντίδραση της «βασίλισσας» ήρθε με τον Ταβάρες, ο οποίος «σκέπασε» τα καλάθια για το +13 (60-47), με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει την ομάδα του Λάσο στο +12 (60-50).

Η Ρεάλ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και με τους Γιουλ-Ρούντι να είχαν πάρει την… σκυτάλη, η διαφορά διευρύνονταν συνεχώς, φτάνοντας στο +19 (75-56), στο 36. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τη «βασίλισσα» να παίρνει τη νίκη με το 79-63.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 45-32,62-50, 62-50, 79-63

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr