Facebook Pixel Έστησε "πάρτι" στη Μόσχα η Εφές - Διέλυσε με "100άρα" την Χίμκι!
| 2020-11-19 21:40:00

Έστησε "πάρτι" στη Μόσχα η Εφές - Διέλυσε με "100άρα" την Χίμκι!

«Πάρτι» έκανε η Αναντολού Εφές στην αναμέτρηση με τη Χίμκι και τη «διέλυσε» με 105-77. Η τουρκική ομάδα ξεπέρασε την ήττα από την Μπάγερν Μονάχου και ξέσπασε στους Ρώσους. Σιμόν, Λάρκιν και Πλάις έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη.

Ο Γιάνις Τίμα ήταν ζεστός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς μέτρησε 2/2 τρίποντα (6-6). Η Εφές σιγά σιγά στο ματς βρήκε τα πατήματα της και με πρωταγωνιστή τον Πλάις έχτισε μία διαφορά πέντε πόντων (13-18). Η Χίμκι δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν και μάλιστα κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς (22-20). Οι άμυνες πήγαν περίπατο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς σημειώθηκαν συνολικά 59 πόντοι (30-29). Ο Σιμόν ήταν απίστευτος σ΄αυτό το διάστημα, καθώς μέτρησε 11 πόντους!

Ο Κροάτης συνέχισε την εκπληκτική του εμφάνιση και στο δεύτερο δεκάλεπτο πέτυχε ακόμη 7 συνεχόμενους πόντους και έφτασε τους 18 (35-36). Η Αναντολού Εφές είχε τον έλεγχο στο ματς και κατάφερε με ένα μικρό σερί να προηγηθεί με διψήφια διαφορά (41-51). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 58-51 υπέρ τους.

Τη σκυτάλη στο δεύτερο μέρος πήρε ο Σέιν Λάρκιν, ο οποίος αποφάσισε να τελειώσει το ματς από νωρίς. Ο Αμερικανός πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα και εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (51-66). H Xίμκι δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι και ήταν χαρακτηριστικό ότι είχε σημειώσει μόλις πέντε πόντους (55-73). Η ρωσική ομάδα στη συνέχεια έβγαλε αντίδραση και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έριξε τη διαφορά στους 11 (62-73). Ο Σιμόν, όμως, βγήκε και πάλι μπροστά και με συνεχόμενους πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στους 23 πόντους (63-86).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η Αναντολού Εφές διατήρησε και διεύρυνε τη μεγάλη διαφορά της και πήρε εύκολα τη νίκη με 105-77.

Τα δεκάλεπτα: 30-29, 51-58, 63-86, 77-105

Πηγή: ebasket.gr