Facebook Pixel Sportdog.gr | Διέλυσε τη Φενέρμπαχτσε η Ρεάλ - Με το... ζόρι πήρε τη Ζαλγκίρις η Αρμάνι Μιλάνο (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-11-20 23:49:00

Ρεάλ - Φενέρμπαχτσε 94-74

Τα προηγούμενα χρόνια ήταν κάτι σαν... τιτανομαχία: Η Ρεάλ και η Φενέρ ήταν σταθερά στο προσκήνιο, τέθηκαν αντιμέτωπες σε μεγάλα ματς και πάντα έδιναν αγώνες - θρίλερ στο κοινό της Euroleague.

Όχι φέτος όμως. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο λειτούργησε σαν... αρπακτικό, έθεσε τις βάσεις από νωρίς (28-12 στο 10΄, 49-36 στο 20') και κέρδισε άνετα του Τούρκους, που πριν δύο μέρες έχασαν και από την Μπασκόνια.

Οι Ισπανοί ανέβηκαν στο 6-4 έχοντας σε θέση πρωταγωνιστή τους Αλμπέρτο Αμπάλδε (17 πόντοι) και Άντονι Ράντολφ (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ), ενώ... ρεσιτάλ έκανε ο Φακούντο Καμπάτσο. Στο -πιθανότατα- τελευταίο παιχνίδι του με την φανέλα της Ρεάλ, ο Αργεντινός μοίρασε 12 ασίστ και έδειξε πανέτοιμος για την περιπέτεια του ΝΒΑ.

Στο 4-6 έπεσε η Φενέρ των φιλότιμων Λορένζο Μπράουν (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Ντανίλο Μπαρτέλ (22 πόντοι), δεν αγωνίστηκε ο Γιαν Βέσελι λόγω ασθένειας και ο Νάντο Ντε Κολό, που είναι σταθερά εκτός λόγω τραυματισμού.

Η Ρεάλ έθεσε από νωρίς το τέμπο του αγώνα και ανέλαβε τα ηνία με πρωταγωνιστές τους Ράντολφ, Ταβάρες, Καμπάτσο και Ντεκ. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 28-12 στο 10', ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +13 (49-36).

Ίδιο το μοτίβο και στο δεύτερο μέρος: Η πίεση της Ρεάλ ήταν ασφυκτική, ο Καμπάτσο συνέχισε το... σόου με τις ασίστ και οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 21 (72-51) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ήταν προφανές πως το ματς τελείωσε κάπου εκεί, αφού η Φενέρ δεν είχε τις δυνάμεις ή την θέληση να κυνηγήσει την ανατροπή. Η Ρεάλ παρέμεινε σε θέση οδηγού και έφτασε με άνεση στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 28-12, 49-36, 72-51, 94-74

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Αρμάνι Μιλάνο - Ζαλγκίρις 98-92

Στο 25ο λεπτό, όλα έδειχναν μόνο προς μία κατεύθυνση: Η Αρμάνι, με ένα τρομερό δεκάλεπτο στις πλάτες της (31-15), ήταν μπροστά στο σκορ με 20 πόντους (62-42) και η αναμέτρησε κυλούσε με τον τρόπο που ήθελε.

Οι Ιταλοί κάπου χαλάρωσαν όμως και αυτό ήταν αρκετό για την Ζαλγκίρις, η οποία έχει μάθει να... ζει ως αουτσάιντερ και να παλεύει μέχρι τέλους. Μέσα σε λίγα λεπτά, η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ πλησίασε στον πόντο (83-82, 37') και έδωσε τα πάντα για την μεγάλη ανατροπή.

Αυτή πάντως δεν ήρθε ποτέ, αφού στο τέλος μίλησαν τα... βαριά χαρτιά της Αρμάνι: Ο Ροντρίγκεθ, ο Χάινς και κυρίως ο Ντιλέινι (7 πόντοι στο τελευταίο δίλεπτο) έκαναν την δουλειά τους και η ποιότητά τους ήταν αρκετή για να φέρει τη νίκη στους γηπεδούχους, που ανέβηκαν στο 4-3.

Εκτός του Ντιλέινι (13 πόντοι, 4 ασίστ), σπουδαια εμφάνιση έκαναν και οι Κέβιν Πάντερ (22 πόντοι, 7/9 σουτ) και Ζακ ΛεΝτέι (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Αντίθετα, από την Ζαλγκίρις, που έπεσε στο 5-5, πάλεψαν οι Ρόκας Γιοκουμπάιτις (15 πόντοι), Λούκας Λεκαβίτσιους (16 πόντοι, 3 ριμπάουντ) και Όγκουστιν Ρούμπιτ (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Το πρώτο δεκάλεπτο κινήθηκε σε υψηλό τέμπο, κάτι που ευνόησε την Ζαλγκίρις, που είχε ως όπλο την πολυφωνία για το +4 στο 10' (21-25). Το κλίμα άλλαξε όμως γρήγορα και οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στην δεύτερη περίοδο. Η τριάδα των ΛεΝτέι, Πάντερ, Σιλντς βρήκε σκορ και το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Μεσίνα στο +12 (52-40), αφού προηγήθηκε ένα εντυπωσιακό επιμέρους 31-15 από το 10ο μέχρι το 20ο λεπτό.

Το μομέντουμ των γηπεδούχων έφερε σερί 10-2 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και το +20 (62-42) αποτύπωσε την εικόνα κυριαρχίας της Αρμάνι στο παρκέ. Βέβαια, η Ζαλγκίρις δεν παράτησε το ματς και με ένα μικρό ξέσπασμα πλησίασε στους 9 (73-64, 30') και λίγο αργότερα στους 5 (73-68, 31'), δίνοντας ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Το 37ο λεπτό βρήκε τους Λιθουανούς σε απόσταση αναπνοής (83-82) και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης εξελίχθηκαν σε θρίλερ. Δύο μεγάλα τρίποντα των Ροντρίγκεθ και Ντιλέινι και ακόμα δύο καλάθια του Αμερικανού ήταν αρκετα για να «καθαρίσουν» το ματς και να δώσουν μία σπουδαία νίκη στην Αρμάνι.

Δεκάλεπτα: 21-25, 52-40, 73-64, 98-92

ΠΗΓΗ: sdna.gr