Facebook Pixel Πήρε το "θρίλερ" με Μακάμπι η Βαλένθια - Νίκη στο ρελαντί για "Μπάρτσα" με Ερυθρό Αστέρα
| 2020-11-21 00:00:00

Σπουδαία νίκη με 82-80 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ πανηγύρισε η Βαλένθια, ενώ η Μπαρτσελόνα επικράτησε άνετα του Ερυθρού Αστέρα με σκορ 76-65.

Βαλένθια – Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-80

Απίστευτα πράγματα έγιναν στο φινάλε της αναμέτρησης της Βαλένθια με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, με τις νυχτερίδες να παίρνουν τελικά τη νίκη με 82-80. Οι Ισραηλινοί είχαν την κατοχή στα τελευταία εφτά δευτερόλεπτα, αλλά ο Ουίλμπεκιν έκανε λάθος και ο Βαν Ρόσομ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα για τη Βαλένθια, η οποία έχτισε γρήγορα μία διαφορά έξι πόντων (9-3). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και προηγήθηκαν με double score (14-7). H Μακάμπι Τελ Αβίβ έδειξε σημάδια ζωής και κατάφερε να πλησιάσει στους δύο πόντους (16-14). Η διαφορά έμεινε σταθερή μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (19-17).

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ (23-23). Ο Πρέπελιτς έκανε τη διαφορά για τις νυχτερίδες και με ακόμη ένα τρίποντο (10 πόντοι) έδωσε προβάδισμα στη Βαλένθια (30-28). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόλλησε επιθετικά στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και η Βαλένθια κατάφερε να πάρει μία διαφορά της τάξεως των έξι πόντων (43-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι Τελ Αβίβ έβγαλε διαφορετική εικόνα στο παρκέ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς (53-54). Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Οι Ισραηλινοί αν και προηγήθηκαν με τρεις πόντους (77-80) δέχθηκαν την ισοφάριση. Ο Ντέρικ Ουίλιαμς με ένα μεγάλο τρίποντο εφτά δευτερόλεπτα πριν το φινάλε έφερε το ματς στα ίσια (80-80).

Οι φιλοξενούμενοι τα έκαναν όλα λάθος στο τέλος. Ο Oυίλμπεκιν έκανε λάθος και η Βαλένθια πήρε την κατοχή, βγήκε στον αιφνιδιασμό και ο Βαν Ρόσομ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του (82-80).

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 43-37, 53-54, 82-80

Μπαρτσελόνα – Ερυθρός Αστέρας 76-65

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε φέτος η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 76-65. Οι μπλαουγκράνα είχαν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και με κορυφαίο τον Νίκολα Μίροτιτς πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα στο ματς ήταν μαγικό και γρήγορα έχτισε μία διαφορά εννιά πόντων (11-2). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και ξεπέρασε και τους 10 πόντους (17-6). Ο Ερυθρός Αστέρας δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τον βρήκε πίσω με 13 πόντους (19-6). Η άμυνα των μπλαουγκράνα έσπαγε κόκκαλα στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης.

Οι Σέρβοι συνέχισαν να έχουν επιθετικά προβλήματα και δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα (25-10). Η Μπαρτσελόνα δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στον Ερυθρό Αστέρα. Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά να είναι στους 17 πόντους (39-22).

Ο Μίροτιτς πριν καλά καλά συμπληρωθούν 25′ αγώνα είχε φτάσει 20 πόντους και έκανε ότι ήθελε τη σερβική άμυνα (50-30). Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός, αλλά η Μπαρτσελόνα δεν του επέτρεψε να μπει ξανά στο παιχνίδι (61-44). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή.

Η Μπαρτσελόνα έλεγχε το ματς και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 76-65.

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 39-22, 61-44, 76-65

Πηγή: ebasket.gr