Facebook Pixel Sportdog.gr | Μεγάλα "διπλά" για Εφές και Ζενίτ - Έβαλε "100άρα" στην Χίμκι η Άλμπα!
| 2020-11-26 23:24:00

Μεγάλα "διπλά" για Εφές και Ζενίτ - Έβαλε "100άρα" στην Χίμκι η Άλμπα!

Ερυθρός Αστέρας – Αναντολού Εφές 64-75

Εύκολο έργο είχε η Αναντολού Εφές στην αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα και πανηγύρισε τη νίκη με 75-64. Οι Τούρκοι μ΄ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά, την κράτησαν μέχρι το τέλος και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδια, καθώς προηγήθηκε με 8-0. Η απάντηση της Αναντολού Εφές ήταν άμεση και με δικό της σερί κατάφερε να φέρει τούμπα την αναμέτρηση (12-13). Η τουρκική ομάδα διατήρησε τα ηνία του σκορ, δίχως να μπορέσει να ξεφύγει στο σκορ (14-16).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βομβάρδιζε έξω από τη γραμμή του τριπόντου, με τους γηπεδούχους να μην έχουν τη λύση (19-26). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και εκτοξεύτηκε στους 14 πόντους (21-35). Ο Ερυθρός Αστέρας έβγαλε αντίδραση στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (36-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μονόλογος για την Αναντολού Εφές. Η τουρκική ομάδα πάτησε το γκάζι, έβαζε το ένα καλάθι πίσω από το άλλο, με την άμυνα των γηπεδούχων να είναι κάκιστη. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν συνολικά 27 πόντους σ΄αυτήν την περίοδο και καθάρισαν το ματς (50-67).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η Εφές διατήρησε σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ και πήρε τελικά τη νίκη με 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 36-40, 50-67, 64-75

Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Ρότσεστι 5 (1), Ουόλντεν 14 (4ριμπ.), Λόιντ 10 (4ασ.), Ουσκοκόβιτς, Νταβιντόβατς 5 (1), Λάζιτς 2, Ριθ 7 (1), Ντόμπριτς 8 (1), Σιμόνοβιτς 3, Γιακόντιτς, Κούζμιτς 6 (8ριμπ.), Τέρι 4

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 18 (2), Σίνγκλετον 8 (2), Μπαλμπάι 6 (2), Γκετσίμ 2, Γκαζί, Σανλί, Μόερμαν 17 (9ριμπ.), Τουντσέρ 8 (2), Άντερσον 5 (1), Σιμόν 11 (1)

Ζαλγκίρις – Ζενίτ 75-83

Ασταμάτητη δείχνει να είναι από την στιγμή που ξεπέρασε το σοκ των πολλών κρουσμάτων κορωνοϊού η Ζενίτ, αφού μετά το «διπλό» στην Βιτόρια, πέρασε και από το Κάουνας επικρατώντας με 83-75 επί της Ζαλγκίρις. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο, και με όπλο τα πολύ καλά τις ποσοστά σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες κατάφερε και έφτασε στην Τρίτη συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, το οποίο ήταν ισόπαλο μετά την συμπλήρωση έξι λεπτών (11-11). Οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο με αφετηρία την άμυνα τους αλλά και πολύ καλά ποσοστά σε όλες τις κατηγορίες στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα και να αρχίσουν να χτίζουν διαφορά. Η Ζενίτ έφτασε μέχρι και το +10 με πέντε συνεχόμενες βολές του Χόλινς (13-23) με ένα επιμέρους 10-2, με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τον Ρούμπιτ στο 15-23 του δεκαλέπτου.

Η κυριαρχία της ομάδας του Πασκουάλ συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 14 πόντους μετά από το πρώτο τρίποντο του Κέβιν Πάνγκος (17-31), αναγκάζοντας τον Σίλερ να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Λιθουανοί έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να μειώσουν στους 9, με τρίποντο του Γκριγκόνις και καλάθι του Λοβέρν (24-34), ωστόσο η ρωσική ομάδα δεν επέτρεψε περαιτέρω μείωση του σκορ, το οποίο ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου πάνω από τους δέκα πόντους, με το φινάλε του να βρίσκει την ομάδα του Πασκουάλ στο +13 (32-45).

Η τρομερή ευστοχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην επανάληψη και με συνοπτικές διαδικασίες με συνεχόμενα τρίποντα η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 20 πόντους με τον Πονίτκα να ευστοχεί από την περιφέρεια (34-57). Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν κάπως την περιφερειακή τους άμυνα και κατάφεραν να μαζέψουν κάπως την διαφορά στους 16 πόντους με ένα σερί 6-0 τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου (47-63).  Οι Ρώσοι απάντησαν με τρίποντο του Ρίβερς (46-66) ωστόσο ένα 5-0 σερί στο φινάλε διαμόρφωσε το 51-66 του δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον Λοβέρν να μειώνει την διαφορά στους δέκα πόντους με καλάθι στο τρανζίσιον (58-68), ενώ λίγο αργότερα ο Γιοκουμπάιτις μείωσε σε μονοψήφια επίπεδα μετά από πάρα πολύ ώρα (62-70). Η ομάδα του Σίλερ προσπάθησε να μειώσει κι άλλο και να ξαναμπεί για τα καλά στο παιχνίδι, ωστόσο οι Ρώσοι είχαν λύσεις στην επίθεση με τους Χόλινς και Πόιθρες διατηρώντας την διαφορά στις παρυφές των δέκα πόντων.  Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να παίρνει άλλη μια εκτός έδρας νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 83-75.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-45, 51-66, 83-75

Ζαλγκίρις: Γουόκαπ 5 (1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Λεκαβίτσιους 2 (1/5 σουτ), Χέιζ 9 (1), Γιανκούνας 6 (5 ριμπάουντ), Μιλάκνις 2 (0/3 τρίποντα), Γκέμπεν, Ρούμπιτ 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 4 (2/7 σουτ), Βαστούρια (0/4 σουτ), Γκριγκόνις 18 (1/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Λοβέρν 17 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Ζενίτ: Ρίβερς 6 (2/), Ζαχάροφ 2, Πάνγκος 13 (3/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Φριντζόν, Χόλινς 20 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Τόμας 16 (3/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές 7 ριμπάουντ), Μπαρόν 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Ζούμπκοφ 4, Πόιθρες 11 (4/8 δίποντα, 3/4/ βολές, 4 ριμπάουντ), Πονίτκα 3 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκουντάιτις 6.

Άλμπα Βερολίνου – Χίμκι 100-80

Η Άλμπα Βερολίνου πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση κόντρα στη Χίμκι και τη διέλυσε με 100-80. Οι άμυνες των δύο ομάδων πήγαν περίπατο, με τους Γερμανούς να κάνουν πάρτι στο ρωσικό καλάθι.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Χίμκι στο ματς, καθώς προηγήθηκε με 10-0 και ανάγκασε τον Ρένεσες να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ για να ξυπνήσει τους παίκτες του. Η Άλμπα Βερολίνου προσπάθησε να ξανά μπει στο ματς, αλλά η ρωσική ομάδα κράταγε σταθερά το προβάδισμα της (12-17). Οι Γερμανοί βρήκαν τον τρόπο να σπάσουν την αντίπαλη άμυνα και ισοφάρισαν (17-17), αλλά στα τελευταία λεπτά της περιόδου βρέθηκαν πάλι πίσω στο σκορ (20-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα και των δύο ομάδων πήγε περίπατο. Χίμκι και Άλμπα έδωσαν βαρύτητα στην επίθεση τους και αυτό ευνόησε τους γηπεδούχους. Οι Γερμανοί σημείωσαν σ΄αυτήν την περίοδο τριάντα πόντους και κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς (50-44).

H γερμανική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 11 πόντους (70-59). H διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε ακόμη και τους 20 πόντους (89-69). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Άλμπα πήρε τη νίκη με 100-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 50-44, 70-59, 100-80

Άλμπα Βερολίνου (Ρένεσες): Λο 11 (3), Σίβα 6 (10ασ.), Γκίφι 22 (4), Ντίλοου, Νίκιτς, Όλιντ 10 (1), Φοντέκιο 10 (2), Τίμαν, Γκρέιντζερ 3 (1), Σίκμα 20 (9ριμπ.), Λάμερς 18 (7ριμπ.)

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 11 (10ασ.), ΜακΚόλουμ 7 (2), Καράσεφ 2, Τίμα 6 (2), Ζάιτσεφ 11 (1), Βιάλτσεφ, Μόνια 6 (2), Μονρό 6 (7ριμπ.), Βορόνοφ, Γερέμπκο 20 (8ριμπ.), Μπέρτανς 3 (1), Μίκι 8

Πηγή: ebasket.gr