Facebook Pixel Sportdog.gr | "Μπαμ" η Βιλερμπάν! "Πάτησε" τη Μπαρτσελόνα και περιμένει... φορτσάτη τον ΠΑΟ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-11-27 23:55:00

Η Βιλερμπάν από την αρχή μπήκε στην θέση του… οδηγού επί της Μπαρτσελόνα και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, αντέδρασε όταν έπρεπε και με ένα σερί 8-2, ξέφυγε με 6 πόντους (25-19) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Μπαρτσελόνα αντιμετώπιζε πρόβλημα και στις δύο άκρες του γηπέδου, με την Βιλερμπάν να έχει τον έλεγχο και να αυξάνει την διαφορά της, φτάνοντας στους 9 πόντους (45-36) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Και εκεί που θα περίμενε κανείς την αντίδραση των «μπλαουγκράνα», αυτή δεν ήρθε ποτέ στην τρίτη περίοδο, όπου η Βιλερμπάν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 15 πόντους (65-50), με την Μπαρτσελόνα να είναι εκτός… αγώνα.

Τίποτα δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Βιλερμπάν είχε λύσεις στην επίθεση, ψυχραιμία, κρατώντας μία διαφορά ασφαλείας ως το τέλος του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να μην απειλεί ουσιαστικά σε κανένα σημείο. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 16 πόντους (75-59), πριν το τελικό 80-68.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 45-36, 65-53, 80-68.