Facebook Pixel Διπλό μετά από πολύ καιρό για Φενέρ - "100άρα"-έκπληξη Άλμπα στη Βαλένθια - Νίκη για Μακάμπι
| 2020-12-04 00:24:00

Ζενίτ – Φενέρμπαχτσε 65-73

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε στην Αγία Πετρούπολη η Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε με 73-65 επί της Ζενίτ βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων. Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ είχε τα ηνία του αγώνα από το πρώτο μέρος στο (45-32), αντέδρασε στην αντεπίθεση της ομάδας του Πασκουάλ που έτρεξε ένα επιμέρους 18-2 στην τρίτη περίοδο, και είχε τον έλεγχο στο φινάλε φτάνοντας στην νίκη.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ το οποίο τις βρήκε ισόπαλες με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου (9-9). Στο δεύτερο μισό η ομάδα του Κοκόσκοφ βελτιώθηκε στην άμυνα και κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά 8 πόντων (13-21) με καλάθι του Μπαρτέλ, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 14-23 μετά από καλάθι του Βέσελι.

Η Τουρκική ομάδα συνέχισε να έχει ρυθμό στην επίθεση και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (14-25), ενώ λίγο αργότερα πήγε στην μέγιστη τιμή της (15 πόντους) με καλάθι του Μπαρτέλ (17-32). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν είχε λύσεις τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, και δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε τους φιλοξενούμενους με αέρα 13 πόντων (32-45).

Η Ρωσική ομάδα μπήκε αποφασισμένη να μην παραδώσει τα όπλα στην επανάληψη και με αφετηρία την άμυνα κατάφερε να τρέξει ένα εντυπωσιακό επιμέρους 18-2 σε ένα εξάλεπτο παίρνοντας τα ηνία του αγώνα, με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κέβιν Πάνγκος και Χόλινς (50-47). Οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν αργά από το σοκ με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (53-53).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν αέρα πέντε πόντων με τρίποντο του Μπάρον (58-53), ωστόσο η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ απάντησε άμεσα με ένα σερί  10-0 περνώντας αυτή μπροστά με 5 (58-63). H Τουρκική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος και έφτασε στην νίκη με το τελικό 73-65.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 32-45, 53-53, 65-73

Ζενίτ (Πασκουάλ): Ρίβερς 2, Ζαχάροφ, Πάνγκος 16 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φριντζόν, Χόλινς 7 (1/6 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Τόμας 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπαρόν 7 (1), Πούσκοφ, Ζούμπκοφ 7 (1), Πόιθρες 2 (5 ριμπάουντ), Πονίτκα 7 (1/6 σουτ, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 6 (6 ριμπάουντ).

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοβ): Μπράουν 7 (3/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Βέστερμαν 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Μαχμούτογλου 2, Πιερ 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές), Μπαρτέλ 15 (6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βέσελι 17 (7/13 δίποντα, 3/4 βολές), Έντι 6 (1), Ντίξον 11 (2), Ντουβερίογλου 2, Ουλανόβας 6.

Μακάμπι – Ερυθρός Αστέρας 81-76

Την τέταρτη νίκη της σε 12 παιχνίδια στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Μακάμπι, καθώς επικράτησε με 81-76 επί του Ερυθρού Αστέρα στο Τελ Αβίβ. Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν με 23 πόντους, και ο Οθέλο Χάντερ, ο οποίος πραγματοποίησε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά και καθοριστικό τον Ελαία Μπράιαντ με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του στο φινάλε

Πολύ καλά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα, και κατάφεραν να προηγηθούν με 7 πόντους λίγο πριν την συμπλήρωση του πενταλέπτου (9-16). Η Μακάμπι στην συνέχεια αντέδρασε και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Χάντερ ανέτρεψε στο εις βάρος της σκορ και πέρασε μπροστά με 20-18 με καλάθι του Ντόρσεϊ. Ο Λόιντ ισοφάρισε με βολές, ωστόσο ο Ουίλμπεκιν έβαλε μπροστά την ομάδα του με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου (23-20).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα και με αφετηρία την πολύ καλή τους άμυνα κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά 8 πόντων με καλάθι του Ντόρσεϊ (31-23) λστα μισά της περιόδου. Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και δεν άφησε την ομάδα του Σφαιρόπουλου να ξεφύγει με διψήφιες διαφορές, και αργά και σταθερά κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά στους τρεις, για το 41-38 του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι να επιβάλουν τον ρυθμό τους στην επανάληψη και μέσα σε μόλις τρία λεπτά κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με καλάθι του Χάντερ (50-39) τρέχοντας ένα επιμέρους 9-1. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο συνήλθαν γρήγορα από το σοκ και με αφετηρία την άμυνα τους στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο με τον Ρότσετι για το 56-55 της περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι απέκτησε χαρακτηριστικά ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ, το οποίο ήταν ισόπαλο (66-66) μετά από τέσσερα λεπτά. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια, με το παιχνίδι να παραμένει για αρκετή ώρα στην μία κατοχή, Με τον Μπράιαντ να δίνει προβάδισμα 5 πόντων στους Ισραηλινούς με σουτ τριών πόντων τρία λεπτά πριν το τέλος (75-70), ενώ λίγο αργότερα πάλι ο Μπράιαντ έδωσε τέλος στο ματς (78-71), με το τελικό σκόρ να είναι 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 41-38, 56-55,81-76

Μακάμπι  (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 18 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 23 (4/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Τζόουνς 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καλοϊάρο 3 (1/5 τρίπντα), Χάντερ 13 (6/7 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάσπι 4, Ντόρσεϊ 4, Ντιμπαρτολομέο 2, Μπλέιζερ 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές), Μπέντερ (7 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ζίζιτς 4.

Ερυθρός Αστέρας (Ομπράντοβιτς): Ρότσεστ 4 (0/3 τρίποντα), Ο’Μπράιαντ 13 (0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γουόλντεν 3 (1/7 σουτ), Λόιντ 24 (4/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Νταβίντοβατς 14, Λάζιτς, Ριθ, Ντόμπριτς 4 (1), Σιμόνοβιτς, Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 6 (5 ριμπάουντ), Κούζμιτς 3, Τέρι 2.

Βαλένθια – Άλμπα 92-100

Τεράστια νίκη πήρε η Άλμπα Βερολίνου μέσα στην Ισπανία, επικρατώντας με 100-92 επί της Βαλένθια, για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Ρενέσες πραγματοποίησε φανταστική τρίτη περίοδο, όπου με το επιμέρους 32-15 της καθάρισε ουσιαστικά ένα αμφίρροπο μέχρι τότε παιχνίδι.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της γερμανικής ομάδας στην αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε με 7-0 μέσα σε ενάμισι λεπτό. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους σερί 10-0 (!), περνώντας αυτοί με την σειρά τους μπροστά με 10-7. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την Άλμπα να είναι ελαφρός καλύτερη και να καταφέρνει να διατηρεί προβαδίσματα κοντά στους δέκα πόντους με τους Ισπανούς να μειώνουν στο 21-27 του δεκαλέπτου με βολές του Κάλινιτς.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο και στην δεύτερη περίοδο με τους Γερμανούς  να διατηρούν το προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να μπορούν να ξεφύγουν. Μάλιστα, οι «νυχτερίδες» έκαναν την αντεπίθεση τους στο τελευταίο δίλεπτο επιστρέφοντας από το -9 (40-49), με συνεχόμενους πόντους του Σαν Εμετέριο και βολές του Κάλινιτς, διαμορφώνοντας το 50-51 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη και με έναν τρομερό καταιγισμό από σουτ τριών πόντων άρχισαν να χτίζουν διαφορά ασφαλείας. Ειδικά μετά τα μισά της τρίτης περιόδου, όταν και πέρασε μπροστά με 11 με τρίποντο του Γκιφέι (57-69) η ομάδα του Ρενέσες έμοιαζε σεληνιασμένη, καταφέρνοντας να πάει στο τέλος του δεκαλέπτου με υπέρ της διαφορά 18 πόντων (65-83). Ενδεικτικό είναι ότι το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 15-32 (!).

Οι νυχτερίδες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο τέταρτο δεκάλεπτο, και ανέβασαν την απόδοση τους, ωστόσο παρά το επιμέρους 27-17, δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 100-92.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 50-51, 65-83, 92-100

Βαλένθια  (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 13 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2 ασίστ) Πραντίγια 6 (7 ριμπάουντ), Πουέρτο, Βαν Ρόσομ 7 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμπι 12 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Κάλινιτς 10 (6/7 βολές), Ντούμπλιεβιτς 2, Βίβες 11 (3/4 τρίποντα), Σαν Εμετέριο 12 (4/7 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 6, Χέρμανσον 13 (3/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Χιμένεζ

Αλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 6 (5 ασίστ), Σίβα 9 (2/4 τρίποντα, 10 ασίστ), Γκιφάι 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντέλοου, Μάτισεκ 3, Σνάιντερ 8, Νίκιτς 6, Ολίντε 8 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τίμαν 15 (4/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 17 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σίκμα 15 (6/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη)

Πηγή: ebasket.gr