Facebook Pixel Τεράστια νίκη-έκπληξη για το Λαύριο μέσα στο Περιστέρι! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-12-05 22:46:00

Τεράστια νίκη-έκπληξη για το Λαύριο μέσα στο Περιστέρι στην επιστροφή Μπουρούση! (ΒΙΝΤΕΟ)

Την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα πανηγύρισε το Λαύριο παίρνοντας ένα σπουδαίο «διπλό» επικρατώντας με 78-70 επί του Περιστέριου μέσα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου». Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος, έχοντας στο μεγαλύτερο μέρος του διψήφιες διαφορές, και έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη παρά το ηγετικό ντεμπούτο του Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, ήταν πολύ άστοχη και δεν είχε υπομονή στο παιχνίδι της και γνώρισε την δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Αδυναμία να φτάσει στο καλάθι είχε η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στο ξεκίνημα του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να αιφνιδιάζουν παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων με τον Μουράτο στο πρώτο πεντάλεπτο (4-10). Tο Περιστέρι βελτιώθηκε αισθητά στην συνέχεια και κατάφερε να μειώσει στον πόντο με τρίποντα από Μπουρούση και ΜακΛίν (11-12), ωστόσο οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη αντέδρασαν και πήραν πάλι αέρα 6 πόντων με ένα γρήγορο 5-0 σερί (12-17). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήραν με αέρα 9 πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου (15-24).

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να εξακολουθούν να βρίσκουν πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, καταφέρνοντας να ανεβάσουν την διαφορά μέχρι και τους 14 πόντους (21-35). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν στο παιχνίδι και να μειώσουν κιόλας στους 9 πόντους, χάρη στην ηγετική εμφάνιση του Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους φρόντισε να κάνει από το ντεμπούτο του αισθητή την παρουσία του (30-39).

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι ήταν καρμπόν με το δεύτερο δεκάλεπτο με το Λαύριο να ανεβάζει πάλι την διαφορά στους 15 πόντους και το Περιστέρι να αντδρά στην συνέχεια. Συγκεκριμένα, η ομάδα  του Σερέλη πήγε στο +15 με τρίπντο του Γερομιχαλού στο 24’ (32-47), διαφορά την οποία διατήρησε για αρκετά λεπτά στην συνέχεια. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο τελευταίο δίλεπτο όταν με συνεχόμενους πόντους των Μπουρούση και Αθηναίου κατάφεραν να μειώσουν στους 9 (51-60).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης και κατάφεραν να μειώσουν με τρίποντο του Βασιλόπουλου και λέι απ του Γκρέι στους 7 πόντους τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, αναγκάζοντας τον Χρήστο Σερέλη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Κόζι με συνεχόμενους πόντους κράτησε την διαφορά στις παρυφές των δέκα πόντων για το Λαύριο, με το σκορ να είναι 65-75 δύο λεπτά πριν το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, ωστόσο έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στους 6 ή τους 5, καθώς έβαλε μόνο τις βολές. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πετάνε… τούβλα από την περιφέρεια με το Λαύριο να φτάνει στην πολύ μεγάλη νίκη με το τελικό 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 30-39, 51-60, 70-78

Περιστέρι  (Πεδουλάκης): Καράμπελας 2, Βασιλόπουλος 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΛιν 7 (1), Τζόουνς 3 (8 ριμπάουντ), Γκρέι 12 (3), Σκορδίλης, Πέτεγουεϊ 2, Μπουρούσης 19 (5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη), Σαλούστρος 3 (1), Αθηναίου 8 (1), Κρόκετ 2, Χάροου 2.

Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 8 (2), Έβανς 12, Μουράτος 15 (1), Ντιαλό 14 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντέιβις 2 (7 ριμπάουντ), Κόζι 5 (1/7 σουτ), Σάβατζ 9 (3/6 τρίποντα), Γερομιχαλός 11 (2), Μαστρογιαννόπουλος 2 (1/6 σουτ)

Πηγή: ebasket.gr