Facebook Pixel Διασυρμός για Φενέρ - Έφαγε σχεδόν... 30άρα από την Άλμπα!
| 2020-12-10 23:30:00

Διασυρμός για Φενέρ - Έφαγε σχεδόν... 30άρα από την Άλμπα!

Την πέμπτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Άλμπα Βερολίνου, διαλύοντας την Φενέρμπαχτσε με 89-63. Η ομάδα τoυ Ρενέσες κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι, και από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα ανέβαζε διαρκώς την διαφορά φτάνοντας σε μια πολύ άνετη επικράτηση.

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την γερμανική ομάδα να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ μετά από τέσσερα λεπτά (8-7). Η ομάδα του Ρενέσες ανέβασε στροφές στην συνέχεια και αργά και σταθερά ανέβαζε την υπέρ της διαφορά, η οποία έφτασε τους 8 πόντους (22-14), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν για το 23-16 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε αρκετά στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να είναι το απόλυτο αφεντικό στον αγώνα και να ανεβάζουν την διαφορά σε διψήφιά επίπεδα με τον Σίκμα (31-20). Η ανωτερότητα της Άλμπα συνεχίστηκε και το προβάδισμα της μεγάλώσε κι άλλο με τον Γκιφέι να κάνει το +15 με το δεύτερο του δίποντο (38-23). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι την ανάπαυλα και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων (44-27).

Η γερμανική ομάδα συνέχισε να κυριαρχεί απόλυτα και στην επανάληψη με αποτέλεσμα να ανεβάσει σε δυσθεώρητα επίπεδα την διαφορά η οποία έφτασε στους 29 πόντους στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (70-41). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια πολύ άνετη νίκη με το τελικό σκορ να είναι 89-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 44-27, 70-41, 89-63

Πηγή: ebasket.gr