Facebook Pixel Euroleague: Σαρωτική ΤΣΣΚΑ, 100-65 την Εφές (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-12-15 21:21:00

Η ομάδάρα του Ιτούδη κάνει πλάκα - Σαρωτική ΤΣΣΚΑ, διέλυσε με 35 πόντους διαφορά της Εφές! (Vid)

Η αναμέτρηση της ΤΣΣΚΑ με την Εφές στην Μόσχα ήταν το ματς που περίμενε να δει η μπασκετική Ευρώπη τη 14η αγωνιστική. Όμως, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε έναν περίπατο που λίγοι θα περίμεναν, παίζοντας τρομερό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι Μοσχοβίτες ήταν συγκεντρωμένοι και συμπαγείς αμυντικά, πήραν πολλές λύσεις στο σκοράρισμα από διαφορετικούς παίκτες, «έβγαλαν» αρκετούς πρωταγωνιστές και έφτασαν με επιβλητικό τρόπο στο 11-3 (9η σερί νίκη), κάνοντας την καλύτερή τους εμφάνιση φέτος. Από την άλλη, οι Τούρκοι, που... ξέχασαν να παίξουν άμυνα και ήταν άστοχοι στην επίθεση, προβλημάτισαν για άλλη μια φορά την τρέχουσα σεζόν και υποχώρησαν στο 7-7.

Από την εξαιρετικά στημένη ΤΣΣΚΑ δεν υστέρησε κανείς, όμως κορυφαίοι ήταν οι Ουίλ Κλάιμπερν (22 πόντοι), Νίκολα Μιλουτίνοφ (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Νταρούν Χίλιαρντ (16 πόντοι) και Μάικ Τζέιμς (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ). Στην αντίπερα όχθη, ο Σέιν Λάρκιν μέτρησε 1/8 σουτ και έμεινε στο παρκέ μόνο για 17', ενώ ο άστοχος Βασίλιε Μίσιτς (3/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα) ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14 πόντους.

Οι Ρώσοι μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι και με «όπλο» την άμυνά τους πήραν τον έλεγχο από νωρίς (12-2 στο 6'), με τους Τούρκους να μετρούν 1/11 σουτ. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι «ακούμπησαν» την μπάλα στον Μπράιαντ Ντάνστον και προσπάθησαν να «ροκανίσουν» τη διαφορά (20-13 στο 10').

Μάλιστα, ο Αμερικανός σέντερ έγινε διψήφιος στο 15' (11π.) και η Εφές έφτασε στο -5, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά τις φωνές του Έλληνα προπονητή η ΤΣΣΚΑ πάτησε ξανά... γκάζι. Το τέμπο είχε ανέβει και βόλευε τους γηπεδούχους, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Σέιν Λάρκιν (1/5 προσπάθειες), Βασίλιε Μίσιτς (2/8 σουτ). Έτσι, ο πίνακας του σκορ στο ημίχρονο έγραφε 47-34, με τους Μοσχοβίτες να παίρνουν επιθετικές λύσεις από πολλούς παίκτες του ρόστερ τους. Πρώτος σκόρερ τους στο 20' ήταν ο Νταρούν Χίλιαρντ (9π.).

Το ρωσικό... τρένο δεν σταμάτησε ούτε στην επανάληψη και με σερί 7-0 δια χειρός Χίλιαρντ - Μάικ Τζέιμς «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +19 (53-34 στο 23'). Η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων «φλέρταρε» σταθερά με τους 20π. και η καλοκουρδισμένη ΤΣΣΚΑ παρέδιδε σεμινάρια, με το ντέρμπι της αγωνιστικής να είναι αμφίρροπο μόνο στα χαρτιά (74-49 στο 30') και την Εφές να μοιάζει παραδομένη στις ορέξεις της «ομάδας του στρατού». Παράλληλα, μεγάλο παιχνίδι έκαναν και οι Νίκολα Μιλουτίνοφ - Ουίλ Κλάιμπερν.

Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω ήταν να μετατραπεί η τέταρτη περίοδος σε τυπική διαδικασία, αφού οι παίκτες του Ιτούδη μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 25 πόντων. Παρ' όλα αυτά η ΤΣΣΚΑ δεν... χαλάρωσε και με τον Κλάιμπερν να πετάει «φωτιές» η διαφορά ολοένα και αυξανόταν (89-53 στο 34' και 96-57 στο 36'). Στα τελευταία λεπτά τίποτα δεν άλλαξε και οι Ρώσοι έφτασαν στην μεγάλη νίκη, που συνδυάστηκε με την κορυφαία φετινή τους εμφάνιση (100-65).

Τα Δεκάλεπτα: 20-13, 47-34, 74-49, 100-65.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

ΠΗΓΗ: sdna.gr