Facebook Pixel Euroleague: Μεγάλο διπλό της Αρμάνι με Εφές στην Τουρκία (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-12-17 22:07:00

"Καθάρισε" ο Πάντερ! - Μεγάλο διπλό της Αρμάνι με Εφές στην Τουρκία (ΒΙΝΤΕΟ)

Euroleague: Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να κάνει το δύο στα δύο στην Πόλη αυτή την «διαβολοβδομάδα», καθώς επικράτησε με 72-69 της Εφές για την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ροντρίγκ Μπομπουά (13 πόντοι με 3/5 τρίποντα), Βασίλιε Μίσιτς (20 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Μπράιαντ Ντάνστον (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Κορυφαίοι των φιλοξενούμενων ήταν οι Κέβιν Πάντερ (18 πόντοι με 4/4 τρίποντα), Σέιβον Σιλντς (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Κάιλ Χάινς (8 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Η Εφές ξεκίνησε καλά το παιχνίδι. Ο Ντάνστον πέτυχε τους πρώτους πόντους, μετά έδωσε την σκυτάλη στον Μπομπουά και ακριβώς στα μισά της πρώτης περιόδου είχαν προβάδισμα πέντε πόντων (15-10, 5’). Όμως, η Αρμάνι βρήκε λύσεις από μακριά, επέστρεψε και γρήγορα πήρε κεφάλι με 18-17.

Οι Ιταλοί μπήκαν εντυπωσιακά στην δεύτερη περίοδο. Με καλή δημιουργία και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έτρεξαν ένα σερί 22-5 από το 12ο μέχρι και το 18ο λεπτό και προηγήθηκαν με 17 πόντους (29-46). Πρωταγωνιστής ο Κέβιν Πάντερ με 9 πόντους στο διάστημα αυτό και 12 συνολικά στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντελώς διαφορετικά στο δεύτερο μέρος. Μίσιτς και Σιμόν έδειξαν τον… δρόμο στους συμπαίκτες τους και με ένα σερί 15-0 το ματς ήρθε στα ίσα (46-46) στην μέση του τρίτου δεκαλέπτου. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η περίοδος, αφού στο δεύτερο κομμάτι της οι δύο ομάδες σημείωσαν μόλις έξι πόντους έκαστη.

Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι, όπως φαινόταν από την εξέλιξη που είχε το τρίτο δεκάλεπτο και την επιστροφή της Εφές.  Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 67-62 στο 36’, αλλά με πέντε πόντους του Πάντερ και τέσσερις από τον Ροντρίγκεθ, η Αρμάνι έκανε το 67-71. Εκεί έγειρε οριστικά η πλάστιγγα υπέρ των Ιταλών.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 31-46, 52-52, 69-72