Facebook Pixel Μεγάλες νίκες για Ιωνικό και Λαύριο - Δύσκολα την Λάρισα το Περιστέρι στην επιστροφή Μάντζαρη
| 2020-12-19 20:20:00

Περιστέρι – Λάρισα 82-78

Επιστροφή Μάντζαρη και επιστροφή στις νίκες για το Περιστέρι που επικράτησε με 82-78 επί της Λάρισας στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” και έφτασε τις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να φτάνει στην νίκη χάρη σε βολές του Βασιλόπουλου στο (79-78) με παίκτη της Λάρισας να ακουμπά την μπάλα στην δεύτερη και να μετράει για δύο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι με τους γηπεδούχους να προηγούνται αρχικά με 4-0 με τον Γκρέι, και την Λάρισα να απαντά με ένα 8-0 σερί για να προηγηθεί (4-8). Οι γηπεδούχοι έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα μετά από λίγη ώρα, με τον Βαγγέλη Μάντζαρη με 5 συνερχόμενους πόντους να κάνει το 15-15. Οι Θεσσαλοί πήραν και πάλι ένα προβάδισμα 6 πόντων με ένα σερί 6-0 (15-21), με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 19-23.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (23-23). Η ομάδα της Θεσσαλίας ωστόσο βρήκε λύσεις μέσα από την καλή της κυκλοφορία στην επίθεση και πήρε πάλι προβάδισμα πέντε πόντων (25-30) με τρίποντο τους γηπεδούχους να μειώνουν εκ νέου στον πόντο με τον Γκρέι (30-31). Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πέρασε μετά από πολύ ώρα μπροστά με βολές του Γκρεί (35-34), ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκε με 4 (38-34) με τον Γουέμπ με συνεχόμενα τρίποντα να διαμορφώνει το 38-40 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το Περιστέρι ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να πάρει διαφορά 5 πόντων με λέι απ του Μπουρούση (50-45) στο 25’. Ο σέντερ του της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη πραγματοποίησε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και με 9 συνεχόμενους πόντους κατάφερε να βρει λύσεις επιθετικά για την ομάδα του, ωστόσο Ουέμπ και Σμιθ είχαν επίσης λύσεις για την Λάρισα με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 59-58.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι πήραν αέρα πέντε πόντων με τον Χάρουου (66-61), με τους Παπαδάκη και Κόττα να απαντάνε για το 68-68. Τελικά η ομάδα του Αργύρη πεδουλάκη έφτασε στην νίκη χάρη στον Παναγιώτη Βασιλόπουλο, ο οποίος με το σκορ στο 79-78 κέρδισε φάουλ πήγε στις βολές έβαλε την πρώτη ενώ στην δεύτερη υπήρξε παρεμβολή παίκτη της Λάρισας για το 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 38-40, 59-58, 82-78

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΛίν 12 (3/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Τζόουνς 4 (6 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γκρέι 17 (3/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/5 βολές), Χάροου 9 (3/12 σουτ), Σκορδίλης 6, Πέτεγουεϊ, Μπουρούσης 15 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Σαλούστρος, Κρόκετ, Μάντζαρης 12 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ασίστ)

ΛΑΡΙΣΑ (Τζήμας): Μπράουν, Γουέμπ 15 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρας 10 (3/8 τρίποντα, 1/3 βολές), Μπέρι, Σπυρόπουλος 14 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Κώττας 6, Σμιθ 16 (3/8 τρίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/9 βολές), Καμάρας 2, Μούρτος 3, Παπαδάκης 12 (4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Ιωνικός – Προμηθέας 86-77

Την τρίτη του νίκη στη φετινή Basket League πανηγύρισε ο Ιωνικός Νικαίας. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου επικράτησε εντός έδρας του Προμηθέα με 86-77 κι ανέβηκε στο 3-5, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση μετά τις τελευταίες προσθήκες. Αντίθετα, οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 2-2 και χρειάζονται δουλειά για να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα.

Η ομάδα της Νίκαιας βασίστηκε σε τρεις παίκτες της. Ο λόγος για τον νεοαποκτηθή Έλμορ, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, τον Σμιθ που πρόσθεσε ακόμα 20 πόντους και τον Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους και τα 9 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους, οι οποίοι παρατάχθηκαν με τους Αθηναίου και τον Γιάννη Αγραβάνη για πρώτη φορά στη σύνθεση τους, ξεχώρισαν οι Αγκμπελέσε και Δημήτρης Αγραβάνης. Ο πρώτος μέτρησε 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο δεύτερος 20 πόντους κι 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-38, 64-59, 86-77

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 20 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Έλμορ 20 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 19 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόλογουελ 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μουχάιμιν, Πετρόπουλος 5 (1), Πριτζέτ 3, Φιτζπάτρικ 6 (6 ριμπάουντ), Χουγκάζ 5

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 21 (9/10 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Λούντζης 9 (1), Δ. Αγραβάνης 20 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/10 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μίλερ 14 (4/15 σουτ), Ραντίτσεβιτς 4 (1/7 σουτ), Γ. Αγραβάνης, Γκάρετ 2, Χριστοδούλου 2, Αθηναίου 5 (1)

Ηρακλής – Λαύριο 60-77

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για το Λαύριο που πέρασε από το Ιβανώφειο επικρατώντας με 77-60 επί του Ηρακλή. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπορεί να έκανε τρεις συνεχόμενες ήττε στην αρχή της σεζόν ωστόσο πλέον έχει αναστρέψει την κατάσταση και έχει θετικό ρεκόρ στην βαθμολογία (4-3), με τον Ηρακλή να υποχωρεί στο 4-4.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τρεις μετά από 5 λεπτά με καλάθι του Γερομιχαλού (6-9). Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη στην συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να πάρει αέρα 6 πόντων (8-14), με τον Γηραιό να απαντά με δύο τρίποντα του Μπόουλιν για να φέρει νέα ισοπαλία (14-14).Στην συνέχεια στο παρκέ υπήρχε μόνο το Λαύριο, το οποίο με ένα σερί 7-0 κατάφερε να πάει με αέρα 7 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου (14-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν και να διευρύνουν το προβάρισμα τους σε διψήφια επίπεδα με τον Κάρτερ (14-25). Χάτσερ, Βεργίνης και Καββαδάς έτρεξαν ένα 7-0 σερί για τον Ηρακλή μειώνοντας στους 4 (21-25), ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και το ξαναανέβασαν πάνω από τους 10 πόντους (. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο με τους γηπεδούχους να προσπαθούν χωρίς επιτυχία να μαζέψουν την διαφορά (34-44).

Το Λαύριο συνέχισε να κυριαρχεί και στην επανάληψη και με ένα επιμέρους σκορ 16-11 ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους για το 45-60 της τρίτης περιόδου. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να πανηγυρίζει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της με το τελικό 77-60.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 34-44, 45-60, 60-77

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 3 (1), Καββαδάς 12 (5/6 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόουλιν 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουρ, Χάνλαν 8 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Σαγκς 9 (2), Τσαϊρέλης 5, Φίλλιος, Βεργίνης 8 (2), Ντάνιελ, Χάτσερ 7 (1)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 20 (3/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μουράτος 4 (10 ασίστ), Ντιαλό 7 (6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Ντέιβις 8 (2), Γερομιχαλός 11 (1), Κόζι 12, Σάβατζ 4, Έβανς 11 (4/5 δίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανδρέου, Ερμείδης, Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος

Πηγή: ebasket.gr