Facebook Pixel Παναθηναϊκός: Νίκη με... χίλια ζόρια και Παπαπέτρου για Παναθηναϊκό στο Μεσολόγγι (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-12-20 21:23:00

Νίκη με... χίλια ζόρια και Παπαπέτρου για Παναθηναϊκό στο Μεσολόγγι (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν στα πρώτα λεπτά του αγώνα και πήραν τα ηνία με τον Γράβα μπροστάρη (10-5, 4'). Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα ανέβασαν την απόδοσή τους και με Μήτογλου, Φόστερ ανέτρεψαν την κατάσταση (12-13, 7'). Ο Παπαπέτρου πήρε προσπάθειες και με την «πράσινη» άμυνα να είναι αποτελεσματική η διαφορά αυξήθηκε για το 12-19 της πρώτης περιόδου.

Ο «Πάπι» μπήκε ζεστός και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα, ανεβάζοντας σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (16-30, 15'). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν με Φέργκιουσον και Λάνγκφορντ, αλλά ο Μπέντιλ δεν το επέτρεψε (22-35, 17'). Ο Φέργκιουσον είχε βρει ρυθμό και μείωσε, με τον Φόστερ να γράφει τον επίλογο του πρώτου μέρους με βολές (28-37).

Ο Τσαντ Μπράουν έκανε αισθητή την παρουσία του και η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου μείωσε τη διαφορά (34-41, 23'). Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον έλεγχο της κατάστασης και με τους Μήτογλου και Μποχωρίδη ανέβασε τη διαφορά (38-49, 26'). Χατζηνικόλας και Λάνγκφορντ ανέλαβαν δράση και μείωσαν εκ νέου (47-53, 29'). Ο Σαντ Ρος όμως, είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο για το 47-55.

Με ένα προσπάθειες των Γράβα και Φέργκιουσον το Μεσολόγγι κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ (55-58, 32'). Οι γηπεδούχοι έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και χάρη σε προσπάθειες των Γράβα και Χατζηνικόλα προσπέρασαν στο σκορ (62-61, 35'). Ο Μποχωρίδης αρχικά και στη συνέχεια ο Παπαπέτρου έβαλαν τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού σε κρίσιμο σημείο (64-69, 1'37'' για το τέλος). Οι «πράσινοι» κράτησαν τον έλεγχο ως το τέλος και πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73.

Πηγή: sdna.gr