Facebook Pixel Sportdog.gr | Πήγε για επική ανατροπή από το -20 αλλά "λύγισε" στο φινάλε το Περιστέρι (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-12-22 21:40:00

Το Περιστέρι γύρισε από το -20 (35-55, 23') όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στη Στρασμπούρ, γνωρίζοντας την ήττα στο κλειστό της Τζον Κένεντι με σκορ 76-79.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έμεινε με την… υπερπροσπάθεια κόντρα στην Στρασμπούρ δίχως όμως να καταφέρει να ολοκληρώσει την υπέρβαση κόντρα στους Γάλλους που κέρδισαν για δεύτερη φορά την ελληνική ομάδα. Πλέον το Περιστέρι έπεσε στο 1-3 όμως εξακολουθεί να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι στην εκκίνηση του αγώνα στο κλειστό της Τζον Κένεντι μετρώντας 0/6 σουτ απέναντι στη Στρασμπούρ που προηγήθηκε 2-9 έπειτα από τέσσερα λεπτά. Ο Αργύρης Πεδουλάκης πήγε σε σχήμα με δυο χειριστές αφού δίπλα στον Μάντζαρη πέρασε τον Χάροου κόντρα στη γαλλική ομάδα που είχε τον έλεγχο από νωρίς (10-17). Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα των δυτικών προαστίων επέστρεψε, έκανε σερί 8-0 και προηγήθηκε με 18-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Στρασμπούρ συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα με το περιφερειακό σουτ στο Περιστέρι που έχασε διαδοχικές κατοχές, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο (10π.). Ο Μπουρούσης μείωσε προς στιγμήν με 2/2 βολές όμως οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν πέντε σερί πόντους και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (31-41), κλείνοντας το ημίχρονο στο υπέρ τους 33-43.

Η Στρασμπούρ βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και προηγήθηκε με 35-52 με το κάρφωμα του Κόλσον. Μάλιστα ο Μπόχατσικ εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (35-55)! Η διαφορά είχε σταθεροποιηθεί πάνω από τους 15 πόντους για τους Γάλλους ωστόσο ο Γκρέι ανέβασε την απόδοσή του, δίνοντας σημαντικές λύσεις στους «κυανοκίτρινους» που ροκάνιζαν σταδιακά τη διαφορά και έχοντας πλέον το μομέντουμ (58-64, 30’). Η αντεπίθεση του Περιστερίου συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Γκρέι σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και έφερε το ματς στα ίσα (76-76) στα 35 δευτερόλεπτα για το φινάλε! Ο Πεδουλάκης ζήτησε καθαρή άμυνα όμως ο Τζέφερσον ευστόχησε σε τρίποντο για το 76-79… Ο Χάροου αστόχησε από τη γωνία και εν τέλει το Περιστέρι έμεινε με την υπερπροσπάθεια, δίχως να ολοκληρώσει το comeback.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 58-64, 76-79.

ΠΗΓΗ: gazzetta.gr