Facebook Pixel Sportdog.gr | Έκανε πλάκα η Λάρισα στο Μεσολόγγι - Μεγάλη νίκη με... καταιγίδα τριπόντων (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-12-27 18:52:00

Η Λάρισα, ευστοχώντας σε 18 τρίποντα, κατάφερε πολύ εύκολα να κερδίσει με 84-58 το Μεσολόγγι για την 9η αγωνιστική και να πάρει την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, στο ντεμπούτο του Νίκου Παπανικολόπουλου στον πάγκο της ομάδας.

Με αυτή τη νίκη η Λάρισα σταμάτησε το αρνητικό σερί των τριών αγώνων και ανέβηκε στο 2-6, ενώ από την άλλη το Μεσολόγγι ηττήθηκε για έκτη σερί αγωνιστική και έπεσε στο 3-6.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μπράντον Ρας (14 πόντοι), Κεν Μπράουν (16 πόντους, 8 ασίστ) , Τζέιμς Ουέμπ (12 πόντους, 13 ριμπάουντ) και Ντέβιον Μπέρι (17 πόντους).

Από την άλλη, ξεχώρισαν οι Τσαντ Μπράουν (17 πόντους, 9 ριμπάουντ), Γιάννης Χατζηνικόλας (11 πόντοι) και Δημήτρης Γράβας (11 πόντοι).

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό εξ’ αρχής. Το Μεσολόγγι βρέθηκε να προηγείται με 9-5 στο 3’, ωστόσο η Λάρισα έβγαλε αντίδραση και με ένα σερί 20-5 έφθασε στο +11 (25-14 στο 9’), με τον Ουέμπ να έχει ήδη πετύχει 10 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παραμείνουν στο παιχνίδι και να μειώσουν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Όμως δεν βρήκαν λύσεις επιθετικά και σαν να μην έφθανε αυτό, ήρθαν και τα τρίποντα των Μπράουν και Μπέρι που έστειλαν τους Θεσσαλούς στο +14 (45-31) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο έπεσε κι άλλο ο ρυθμός και το θέαμα ήταν κακό. Η Λάρισα κατάφερε χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα να συντηρεί την διαφορά που έχτισε στο πρώτο μέρος. Μάλιστα, το 58-45, σκορ με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο, είχε διαμορφωθεί από το 26’.

Κάπως έτσι η τελευταία περίοδος μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, αφού ήδη η Λάρισα είχε ήδη καθαρίσει το παιχνίδι. Με κορυφαίο τον Μπέρι, ο οποίος πήρε… φωτιά στο τέλος η διαφορά ξεπέρασε ακόμα και τους 20 πόντους και έφθασε στην μέγιστη τιμή της με το τελικό 84-58.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 45-31, 58-45, 84-58