Facebook Pixel Παναθηναϊκός: Ξέσπασε στον Ηρακλή - "Καθάρισε" με σούπερ Παπαγιάννη και Νέντοβιτς (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-12-27 18:57:00

Ξέσπασε στον Ηρακλή ο Παναθηναϊκός - "Καθάρισε" με σούπερ Παπαγιάννη και Νέντοβιτς (ΒΙΝΤΕΟ)

Παναθηναϊκός: Η τριάδα των Παπαγιάννη (20 πόντοι με 10/12 σουτ, 11 ριμπάουντ), Νέντοβιτς (17 πόντοι με 3/4 τρίποντα), Παπαπέτρου (15 πόντοι, 5 ασίστ) έκανε... ό,τι ήθελε, η επίθεση λειτούργησε εξαιρετικά και ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» τον Ηρακλή (106-74), λίγο πριν το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (30/12).

O Ηρακλής έβαλε... προβλήματα για ένα ημίχρονο στον Παναθηναϊκό, αφού το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο του «Γηραιού» δημιούργησε κατάσταση ισορροπίας στην ανάπαυλα (52-49). Αυτή η εικόνα κράτησε πάντως ελάχιστα, αφού οι «πράσινοι»... ξέσπασαν στο τρίτο δεκάλεπτο (31-15 το επιμέρους) και τελικά «καθάρισαν» την ομάδα της Θεσσαλονίκης (106-74), φτάνοντας στο 7-0 στην Basket League. Παράλληλα, έδειξαν πως είναι έτοιμοι για την δύσκολη αναμέτρηση με τον Ερυθρό Αστέρα στην Σερβία για την 17η αγωνιστική της Euroleague (30/12).

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα είχε σε πρώτο πλάνο τους εξαιρετικούς Γιώργο Παπαγιάννη (20 πόντοι με 10/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες), Νεμάνια Νέντοβιτς (17 πόντοι με 4/5 τρίποντα σε 12:24" συμμετοχής) και Ιωάννη Παπαπέτρου (15 πόντοι με 5/8 σουτ, 5 ασίστ), ενώ είχε υψηλά ποσοστά σε δίποντα (54%), τρίποντα (56%) και βολές (85%). Μοίρασε  10 ασίστ ο Σέλβιν Μακ, καλή εμφάνιση και από τον Ντίνο Μήτογλου (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ), πάλεψε ο Σκοτ Σαγκς (18 πόντοι) για τον Ηρακλή του Στέργιου Καλύβα.

Με τον Νέντοβιτς να... πετά φωτιές (9 πόντοι με 3/3 σουτ), οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και πήραν προβάδισμα από νωρίς (23-17, 9'), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο +9 (31-22) για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα, μετά από προσπάθειες του Παπαπέτρου (8 πόντοι, 2/3 σουτ).

Η έναρξη της δεύτερης περιόδου συνοδεύτηκε με την πρώτη διψήφια διαφορά υπέρ των «πράσινων» (39-27, 12'), όμως ο Ηρακλής βρήκε λύσεις και με καλές επιλογές μείωσε στους πέντε (46-41, 17'). Οι γηπεδούχοι «βραχυκύκλωσαν» και στις δύο πλευρές του παρκέ, κάτι που βοήθησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης και της επέτρεψε να περάσει μπροστά με 49-48 (19'). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε πάντως με «πράσινο» προβάδισμα (52-49).

Το τρίτο ημίχρονο ξεκίνησε με μικρό ξέσπασμα από την πλευρά του «τριφυλλιού» και οι Παπαγιάννης - Νέντοβιτς πρωταγωνίστησαν σε επιμέρους 12-5, που ανέβασε ξανά την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (64-54, 23'). Ο διεθνής σέντερ συνέχισε το ρεσιτάλ του, τα τρίποντα έπεφταν... βροχή και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22 πόντους διαφορά (81-59, 28'), πριν κλείσουν την περίοδο στο +19 (83-64).

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον Παναθηναϊκό, που απλά έπρεπε να διαχειριστεί την διαφορά που «έχτισε» στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα και τελικά έφτασαν χωρίς κόπο στο τελικό 106-74.

Δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

ΠΗΓΗ: sdna.gr