Facebook Pixel Euroleague: Επική ανατροπή η Μπασκόνια, ασταμάτητη η Ζαλγκίρις - Μεγάλη νίκη για 8αδα ο Πασκουάλ (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2020-12-29 23:55:00

Τεράστια νίκη πήρε η Μπασκόνια επικρατώντας με 71-70 επί της Βαλένθια στον ισπανικό εμφύλιο της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 17 πόντων που είχαν οι «νυχτερίδες» και έφτασε στην 8η νίκη της στην διοργάνωση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ακίλε Πολονάρα, ο οποίος είχε 18 πόντους, με τον Γκεντράιτις να ακολουθεί με 14. Για τις “νυχτερίδες” πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς, ο οποίος είχε 16 πόντους.

Η Βαλένθια ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια στο ξεκίνημα του αγώνα αφού μετά από μόλις 4 λεπτά κατάφερε και πήρε διψήφια διαφορά με τρίποντο του Πρέπελιτς (5-15). Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 16 πόντους μετά από τρίποντο του Τόμπι (9-25), με τους γηπεδούχους να αντιδρούν στο τελευταίο λεπτό μειώνοντας στους 13 (17-30).

ΟΙ φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν και στην δεύτερη περίοδο καταφέρνοντας να φτάσουν την διαφορά στους 16 πόντους με βολές και καλάθι του Σαν Εμετέριο (23-40). Οι Βάσκοι αντέδρασαν στην συνέχεια και μπόρεσαν να ψαλιδίσουν την διαφορά πηγαίνοντας την σε μονοψήφια επίπεδα στο φινάλε του ημιχρόνου (39-47).

Η αντεπίθεση των Βάσκων συνεχίστηκε στην επανάληψη και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τους Κάλιιτς και Χένρι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους τρεις πόντους με τρίποντο του δεύτερου στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου (55-58). Οι Βιλντόζα και Πρέπελιτς ήταν άστοχοι σε σουτ δύο και τριών πόντων για τις ομάδες τους με το σκορ να μένει ίδιο στο τέλος της περιόδου.

Ότι δεν κατάφεραν στην Τρίτη περίοδο το κατάφεραν στο ξεκίνημα της τέταρτης οι παίκτες της Μπασκόνια, αφου με διαδοχικά τρίποντα των Γκεντράιτις και Πίτερς πέρασαν για πρώτη φορά μετά από πολύ ώρα μπροστά (61-58). Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, το οποίο ήταν ισόπαλο (66-66) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Πρέπελιτς και Χένρι ήταν άστοχοι σε προσπάθειες τριών πόντων με την ισοπαλία να παραμένει για αρκετά λεπτά, με τον Πολονάρα να είναι αυτός που έβαλε μπροστά την ομάδα του με εύστοχο τρίποντο (71-68). Οι νυχτερίδε3ς μείωσαν σε 71-70 με βολές του Χέρμανσον, με τον Κάλινιτς να αστοχεί σε σουτ από το κέντρο στο φινάλε και το σκορ να μένει ίδιο.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 39-47, 55-58, 71-70

Μόνιμη στην οκτάδα η Ζενίτ!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, η οποία νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ με 78-72 για την17η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν γρήγορο προβάδισμα στην αρχή της αναμέτρησης, με τα καλάθια των Zούσμαν και Γουίλμπεκιν να κάνουν το 8-1. Οι Τόμας και Πάνγκος κατάφεραν να φέρουν το ματς στον πόντο για την Ζενίτ, με το σκορ να είναι 10-9 στο 3’. Ένα επιμέρους 6-0 για την Μακάμπι μέσα σε τρία λεπτά άνοιξε και πάλι την διαφορά.

Ο Πάνγκος με πέντε προσωπικούς πόντους στο 7’ έφερε την διαφορά στο καλάθι (16-14), όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Ποϊτρές και Ζούμπκοφ έφεραν στο 11’ σε ισορροπία το παιχνίδι (22-22), οι δύο ομάδες συνέχισαν να ανταλλάσσουν καλάθια μέχρι το 16’. Εκεί πρώτα ο Πάνγκος μείωσε σε 31-30 για τους φιλοξενούμενους και στην επόμενη φάση ο Πονίτκα έδωσε το πρώτο προβάδισμα της αναμέτρησης στους Ρώσους (31-32). Στο 18’ ο Χόλινς έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην Ζενίτ (33-37), με τις δύο βολές του Ζίζιτς να κάνουν το 35-37 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Πασκουάλ άνοιξαν γρήγορα την διαφορά, με το σκορ στο 22’ να είναι 38-46 με τα καλάθια των Γκουντάιτις, Χόλινς και Πονίτκα. Η διαφορά παρέμεινε στους οκτώ στο 25’, με το καλάθι και φάουλ του Πονίτκα και τους Πάνγκος – Ποϊτρές να κάνουν το 43-56 στο 27’, δίνοντας με 13 πόντους στην Ζενίτ την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα.

Ο Ελάιζα επανέφερε την διαφορά στους 10, προτού ένα νέο ξέσπασμα των Ρώσων φτάσει το σκορ στο 46-62 στα 29 λεπτά αγώνα, με τους γηπεδούχος να τελειώνουν το δεκάλεπτο στους 10, χάρις στο… τετράποντο του ΝτιΜπαρτολομέο και το πρώτο καλάθι του Κάσπι στον αγώνα (52-62). Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μακάμπι κατάφερε να φτάσει μέχρι και το -6 στο 33’ (60-66), όμως ο Ζούμπκοφ και ο Πονίτκα επανέφεραν γρήγορα την διαφορά σε διψήφιο νούμερο.

Τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ο ΝτιΜπαρτολομέο με τρίποντο έκανε το 65-73, με τον Γουίλμπεκιν να πετυχαίνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους και να ρίχνει την διαφορά στους τέσσερις (69-73). Με ένα λεπτό να μένει στο χρονόμετρο, οι τρεις πόντοι του Τζόουνς έκαναν το 72-75 με τους Ρίβερς και Γουίλμπεκιν να χάνουν τρίποντα στην συνέχεια.

Ο Πονίτκα κέρδισε φάουλ, με 1/2 βολές έκανε το 72-76, με 39 δευτερόλεπτα να απομένουν και την Μακάμπι να καλεί τάιμ-άουτ. Ο Γουίλμπεκιν αστόχησε σε δίποντο και ο Τόμς πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ, πετυχαίνεται 2/2 βολές για το 72-78, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 22-18, 35-37, 52-62, 72-78

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 10 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 18 (2/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζόουνς 5, Καλοϊάρο 2 (1/4 σουτ), Χάντερ, Κάσπι 2, Ντόρσεϊ 13 (3/5 τρίποντα), Ντιμπαρτολομέο 9 (2), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 10 (4/6 δίποντα), Ζούσμαν 3.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάνγκος 11 (2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Φριντζόν, Χόλινς 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τόμας 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπαρόν 3 (1), Ζούμπκοφ 8 (5 ριμπάουντ), Πόιθρες 16 (7/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκουντάιτις 9 (4/5 δίποντα, 1/4 βολές).

Χτίζει σερί η Ζαλγκίρις

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της και 10η συνολικά πέτυχε η Ζαλγκίρις Κάουνας, περνώντας από το Βερολίνο επικρατώντας της Άλμπα με 74-71. Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ ήταν πίσω στο σκορ για όλο το πρώτο μέρος, ωστόσο από την στιγμή που πέρασε μπροστά δεν κοίταξέ ποτέ ξανά πίσω φτάνοντας στην νίκη.

Πολύ κακό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στο Βερολίνου με τις δύο ομάδες να βάζουν τα καλάθια με το… σταγονόμετρο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 4 πόντους μετά από καλάθι του Γκρέιντζερ (14-10), με τον Γκέμπεν να μειώνει στο 14-12 του δεκαλέπτου.

Η γερμανική ομάδα ανέβασε στροφές στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά της μέχρι και τους 10 πόντους με καλάθι του Γκιφέι (35-25) δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Λιθουανοί κατάφεραν και μείωσαν στο μισό την διαφορά με τρίποντο του Χέιζ (35-30), με την Άλμπα να διατηρεί τα ηνία μέχρι την ανάπαυλα (37-31).

Οι φιλοξενούμενοι με ένα ρεσιτάλ του Χέιζ με 8 συνεχόμενους πόντους κατάφεραν και μείωσαν στο καλάθι μετά από δύο λεπτά στην επανάληψη (41-39), αναγκάζοντας την Άλμπα να καλέσει τάιμ άουτ. Μάλιστα, λίγο αργότερα κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα μετά από όμορφη συνεργασία των Ουόκαπ και Λοβέρν (43-43), με τον Γιανκούνας να βάζει μπροστά την ομάδα του από την περιφέρεια (43-46). Οι Λιθουανοί κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν το προβάδισμα τους αλλά να πάνε με αέρα 6 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου (48-54).

Ο τρομερός Χέιζ κατάφερε να δώσει αέρα 9 πόντων στην ομάδα του στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (50-59) με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο καλάθι με ένα σερί 7-0 (57-59). Tο παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι το φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να φτάνουν στην νίκη με το τελικό 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 37-31, 48-54, 71-74

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεθ): Λο 9 (3 ασίστ), Γκιφάι 11 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ντίλοου 2, Μάτισεκ, Σνάιντερ 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ολίντε 2 (1/6 σουτ), Φοντέκιο 14 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τίμαν 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σίκμα 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές, 4 ασίστ), Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 18 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γιανκούνας 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μιλάκνις 3 (1), Γκέμπεν 3, Ρούμπιτ 5 (4 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 6, Γκριγκόνις 12 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λοβέρν 16 (8/13 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).