Facebook Pixel Euroleague: Νίκη-θρίλερ της Άλμπα, 95-91 τη Μπασκόνια (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-01-05 22:10:00

Τρελή ματσάρα - Νίκη-θρίλερ η Άλμπα με Μπασκόνια - Φοβερό φινάλε (ΒΙΝΤΕΟ)

Euroleague: Η Άλμπα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο πρώτο παιχνίδι της Euroleague για το 2021, καθώς επικράτησε με 95-91 της Μπασκόνια σε ένα εκπληκτικό εξ' αναβολής παιχνίδι για την 5η αγωνιστική.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Αίτο Γκαρσία Ρενέσες επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από τρεις σερί ήττες και ανέβηκε στο 7-10, ενώ η Μπασκόνια σταμάτησε το καλό της σερί στους δύο αγώνες και έπεσε στο 8-9.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζέισον Γκρέιντζερ (21 πόντοι, 6 ασίστ), Μάοντο Λο (19 πόντοι, 4 ασίστ), Γιόχανες Τίμαν (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Σιμόνε Φοντέκιο (15 πόντοι).

Από την άλλη κορυφαίοι ήταν οι Ακίλε Πολονάρα (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Ζόραν Ντράγκιτς (17 πόντοι), Άλεκ Πίτερς (15 πόντοι) και Πιέρια Χένρι (10 πόντοι, 9 ασίστ).

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 9-3 στα πρώτα δύο λεπτά. Ωστόσο, η Άλμπα με κορυφαίο τον Γκρέιντζερ έτρεξε ένα σερί 14-0 σε τέσσερα λεπτά και βρέθηκε με +8 στο 6’ (17-9). Οι Γερμανοί έφθασαν ακόμη και σε διψήφια διαφορά (25-15, 8’), αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχοι έξω από τα 6,75 μ. (9/13 τρίποντα στο ημίχρονο) και πήγαν στο +12 στο 12ο λεπτό (33-21). Διατήρησαν την διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα μέχρι και το 16’, αλλά οι Βάσκοι μετέτρεψαν το 41-30 σε 45-44 με την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Άλμπα ήταν που πάλι ξεκίνησε καλύτερα και έφθασε ξανά σε διψήφιες διαφορές με ένα σερί 13-3 (58-47). Η Μπασκόνια έβγαλε αντίδραση και έκλεισε σταδιακά την ψαλίδα, φθάνοντας στο -2 στο 30’ (74-72) με δύο τρίποντα του Πίτερς.

Ο Πολονάρα ξεκίνησε καυτός την τελευταία περίοδο και επτά προσωπικούς πόντους έδωσε στους φιλοξενούμενους το προβάδισμα με 79-74. Όμως η Άλμπα αντέδρασε γρήγορα και έφερε το ματς στα ίσα (82-82 στο 35’). Το ίδιο έγινε όταν οι Ισπανοί ξέφυγαν και πάλι με πέντε πόντους, αφού το 84-89 έγινε 89-89 στο 38’.

Η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των Γερμανών όταν ο Λο με καλάθι και φάουλ έκανε το 94-91 στα 34 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο Πολονάρα εξελίχθηκε σε μοιραίο, αφού όχι μόνο έκανε το φάουλ στον Λο, αλλά στη συνέχεια πήρε δύο επιθετικά ριμπάουντ και έχασε ισάριθμα σουτ, αδυνατώντας να μειώσει στα 14''.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 45-44, 74-72, 95-91