Facebook Pixel Basket League: Επική ανατροπή η Λάρισα - Γύρισε από -17 και "ξέρανε" τον Προμηθέα (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-01-06 19:40:00

Επική ανατροπή η Λάρισα - Γύρισε από -17 και "ξέρανε" τον Προμηθέα (ΒΙΝΤΕΟ)

Basket League: Μία πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Λάρισα, η οποία πέτυχε μία τεράστια ανατροπή και επικράτησε με 85-81 του Προμηθέα σε εξ’ αναβολής παιχνίδι για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Με αυτή τη νίκη η Λάρισα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και ανέβηκε στο 3-7 αφήνοντας τον Προμηθέα στην τελευταία θέση με λιγότερα παιχνίδια και ρεκόρ 4-3.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Ουέσλεϊ Γκόρντον (14 πόντους, 8 ριμπάουντ), Τζέρι Σμιθ (18 πόντους, 5 ριμπάουντ) και Τζέιμς Ουέμπ (14 πόντους, 9 ριμπάουντ).

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν οι Δημήτρης Αγραβάνης (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Χάρης Γιαννόπουλος (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Τζέριαν Γκραντ (12 πόντοι, 6 ασίστ).

H Λάρισα ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και στα μισά της πρώτης περιόδου έφθασε σε double score (14-7). Ωστόσο, το τάιμ άουτ αφύπνισε τους παίκτες του Μάκη Γιατρά, οι οποίοι σε κάτι λιγότερο από τρία λεπτά έτρεξαν ένα σερί 10-0 και πήραν κεφάλι στο σκορ με 17-14 στο 8’.

Οι Πατρινοί συνέχισαν με το πόδι στο… γκάζι στην δεύτερη περίοδο και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν. Όμως οι βολές του Γιάννη Αγραβάνη από το αντιαθλητικό φάουλ του Μπράουν και η ευστοχία των φιλοξενούμενων στις επόμενες επιθέσεις, έφεραν τη διαφορά στους εννέα πόντους στο ημίχρονο (35-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε εξαιρετικά και με ένα επιμέρους σκορ 11-3 εκτόξευσε την διαφορά στους 17 πόντους (38-55) 6:47 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Ωστόσο το προβάδισμα των Πατρινών έπεσε στους οκτώ πόντους στο 30’ (54-62), χάρη στο 7-0 της Λάρισας με πρωταγωνιστή τον Παπαδάκη.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και μετέτρεψαν το 67-76 του 35’ σε 80-77, 1:11 πριν το φινάλε, με τον Τζέρι Σμιθ να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια στην ανατροπή.

Ωστόσο το κρισιμότερο σημείο, όπως αποδείχτηκε, ήταν το αντιαθλητικό φάουλ που έκανε ο Τζέριαν Γκραντ στον Τζέιμς Ουέμπ στα 14,1’’ πριν το τέλος και με το σκορ στο 82-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-44, 54-62, 85-81