Facebook Pixel Euroleague: Ανατροπή με 100αρα η Ζαλγκίρις - Πάει... φουλ για οκτάδα (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-01-08 23:21:00

Ανατροπή με 100αρα η Ζαλγκίρις - Πάει... φουλ για οκτάδα (ΒΙΝΤΕΟ)

Euroleague: Την έκτη διαδοχική νίκη της και 11η σε 18 αναμετρήσεις πανηγύρισε στο Κάουνας η Ζαλγκίρις.

Οι Λιθουανοί συνέτριψαν με 102-75 την ουραγό Κίμκι, δίνοντας συνέχεια στο «κυνήγι» της τετράδας και υποχρεώνοντας τους Ρώσους στην ένατη διαδοχική ήττα και 16η στο σύνολο.

Ένα ξέσπασμα της Ζαλγκίρις στην τρίτη περίοδο, ήταν αρκετό για τους Λιθουανούς, προκειμένου να σημειώσουν την ανατροπή και να μπουν πρόωρα σε τροχιά νίκης. Η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -9 (39-48), αλλά με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 39-13 στο τρίτο δεκάλεπτο, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +17 (78-61 στο 30΄) και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Κορυφαίος των νικητών ο Ζοφρέ Λοβέρν με 29 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από την Κίμκι ξεχώρισε ο Αλεξέι Σβεντ με 22 πόντους, 8 ασίστ, αλλά και... 5/13 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-48, 78-61, 102-75