Facebook Pixel Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έριξε "20άρα" στον Ιωνικό ο Κολοσσός!
| 2021-01-09 18:35:00

Πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έριξε "20άρα" στον Ιωνικό ο Κολοσσός! (ΒΙΝΤΕΟ)

Την τέταρτη νίκη του στην φετινή Basket League πήρε ο Κολοσσός επικρατώντας με 94-74 επί του Ιωνικού στην Ρόδο, και πλέον τον έπιασε στην βαθμολογία με ρεκόρ (4-7). Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές στην συνέχεια και με πρωταγωνιστές τους Καντέρ (22 π., 7 ρ.)και Άρτις (21 π.,7 ασ.) να καθαρίζουν το παιχνίδι.

Ιδιαίτερα θεαματικό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του με τις δύο ομάδες να έχουν ρυθμό από το ξεκίνημα και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Ιωνικός κατάφερε να προηγηθεί με τρείς με βολές του Χόλογουέλ (7-10) ενώ λίγο αργότερα ό ίδιος παίκτης κατάφερε να δώσει αέρα δύο κατοχών στην ομάδα του (9-14). Οι γηπεδούχοι με τους Τούμπα και Ξανθόπουλο κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (13-14), με τον Άρτις να βάζει μπροστά τον Κολοσσό από την γραμμή των βολών. To σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 19-19.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 6 πόντους με τρίποντο του Γκόινς (31-25) με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με 7-0 περνώντας μπροστά (31-32). Στην συνέχεια λίγο οι βιαστικές επιλογές των φιλοξενούμενων λίγο η ψυχραιμία των γηπεδούχων στο παιχνίδι τους οδήγησαν σε ένα επιμέρους 13-4 για να φτάσει η διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (44-35). Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν στην συνέχεια μειώνοντας στο 46-40 του ημιχρόνου.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε καλύτερα την επανάληψη και με ένα επιμέρους 9-2 κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να περάσει μπροστά (48-49), με τους γηπεδούχους να απαντούν με 5-0 σερί παίρνοντας αέρα 4 πόντων (53-49). Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην συνέχεια με τους γηπεδούχους να διατηρούν τα ηνία του αγώνα αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι Ροδίτες ανέβασαν την απόδοση τους στο φινάλε της περιόδου και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (69-58) με το σκορ της περιόδου να είναι 69-60.

Οι Ροδίτες συνέχισαν να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι και στην τέταρτη περίοδο με την διαφορά να ανεβαίνει μέχρι και τους 16 πόντους με τον τρομερό Καντέρ (77-61). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 94-74.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 46-40, 69-60, 94-74

Πηγή: ebasket.gr