Facebook Pixel Sportdog.gr | Σούπερ Τζέιμς και Μιλουτίνοφ "πάτησαν" τη Ζαλγκίρις (BINTEO)
| 2021-01-13 21:50:00

Σούπερ Τζέιμς και Μιλουτίνοφ "πάτησαν" τη Ζαλγκίρις (BINTEO)

Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε μετά την ήττα από την Μπασκόνια και κέρδισε την μαχητική Ζαλγκίρις (83-73), ανεβαίνοντας στο 15-4. Σταθερά στην πρώτη θέση η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, στο 11-8 έπεσαν οι Λιθουανοί, πρωταγωνιστές οι Σενγκέλια, Χίλιαρντ, Μιλουτίνοφ και Τζέιμς.

Η ήττα από την Μπασκόνια πλήγωσε τον εγωισμό των παικτών της ΤΣΣΚΑ, που επέστρεψαν στα... κλασικά τους και στην εικόνα που είχαν στο σερί των 12 νικών, το οποίο κράτησε από την 5η μέχρι την 17η αγωνιστική.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν από την αρχή σοβαρή και πήρε προβάδισμα 13 πόντων στο ημίχρονο (45-32). Στο δεύτερο μέρος η Ζαλγκίρις αντέδρασε, βελτίωσε αισθητά την εικόνα της και το -3 στο 32' (60-57) δημιούργησε χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση.

Αυτό πάντως δεν κράτησε για πολύ, αφού οι πρωταγωνιστές της ΤΣΣΚΑ, Νταρούν Χίλιαρντ (17 πόντοι, 7/10 σουτ, 4 ριμπάουντ) και Μάικ Τζέιμς (21 πόντοι, 5 ασίστ) απάντησαν με μεγάλα σουτ για να φέρουν τελικά τη νίκη στην ομάδα τους (83-73). Νταμπλ νταμπλ από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ (10 πόντοι, 14 ριμπάουντ), εξαιρετικός και ο Τόκο Σενγκέλια (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Από τους φιλοξενούμενους, που έπεσαν στο 11-8, πάλεψαν οι Μάριους Γκριγκόνις (16 πόντοι) και Τόμας Ουόκαπ (14 πόντοι, 4 ασίστ).

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας... μονόλογος της ΤΣΣΚΑ, έστω και αν ο Τζέιμς δεν ήταν στα συνηθισμένα στάνταρ του. Ο Χίλιαρντ είχε 5/6 σουτ και 12 πόντους, ο Σενγκέλια ακολούθησε και η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε προβάδισμα 13 πόντων στην ανάπαυλα (45-32). Αξίζει επίσης να σημειωθεί πως οι Ρώσοι δέχτηκαν μόλις 11 πόντους στην πρώτη περίοδο (18-11).

Οι Ουόκαπ και Γκριγκόνις ανέλαβαν δράση και προσπάθησαν να δώσουν ενδιαφέρον στο ματς, αφού η Ζαλγκίρις πίεσε για να πλησιάσει στο σκορ, όμως η ΤΣΣΚΑ είχε σταθερά το πάνω χέρι (60-52 στο 30').

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 5-0 από την πλευρά της ομάδας του Σίλερ και το -3 έδωσε νέα ελπίδα στους φιλοξενούμενους (60-57, 32'). Δύο μεγάλα σουτ από τους Τζέιμς - Χίλιαρντ αποκατέστησαν την διαφορά (67-57, 35') και η ΤΣΣΚΑ δεν είχε άλλα προβλήματα μέχρι το τέλος, αφού όποτε χρειάστηκε βρήκε λύσεις μέσω των δύο Αμερικανών και του Σενγκέλια.

Δεκάλεπτα: 18-11, 45-23, 60-52, 83-73