Facebook Pixel Έστησε... πάρτι η Εφές - Διέλυσε την Χίμκι με σχεδόν "40άρα"!
| 2021-01-14 22:53:00

Έστησε... πάρτι η Εφές - Διέλυσε την Χίμκι με σχεδόν "40άρα"!

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Αναντολού Εφές στο ματς με τη Χίμκι, καθώς επικράτησε εύκολα με 99-60. Οι Τούρκοι από την αρχή της αναμέτρησης πήραν τα ηνία του σκορ, προηγήθηκαν ακόμη και με 40 πόντους και κράτησαν εύκολα το προβάδισμα τους μέχρι και το φινάλε.

H Aναντολού Εφές ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και έδειξε από νωρίς πιο είναι το αφεντικό της αναμέτρησης (7-0). Oι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς και κράτησαν τη διαφορά, που έχτισαν στο ξεκίνημα του ματς (12-5). Η Χίμκι ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και για πρώτη φορά βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους (22-12). Ο Σέιν Λάρκιν έκανε όργια στο πρώτο δεκάλεπτο και το ολοκλήρωσε έχοντας 11 πόντους με μόλις ένα χαμένο σουτ (26-19).

Η Χίμκι στη δεύτερη περίοδο έβγαλε αντίδραση και με αιχμή του δόρατος τον Αλεξέι Σβεντ (13 πόντοι) πλησίασε στους δύο πόντους (28-26). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Ρώσους, καθώς η Εφές έτρεξε δικό της σερί και κατάφερε να ανακτήσει το διψήφιο προβάδισμα της (46-35). H τουρκική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και προηγήθηκε ακόμη και με 16 πόντους (52-36).

Η κυριαρχία της Αναντολού Εφές στο ματς συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Η Χίμκι δεν μπορούσε να αντισταθεί στις ορέξεις των Τούρκων και εκτόξευσε τη διαφορά στους 25 πόντους (64-39). Η ρωσική ομάδα ήταν τραγική σε άμυνα και επίθεση και δεν μπορούσε να διεκδικήσει τίποτα από το ματς (75-46).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και η Εφές πανηγύρισε εύκολα τη νίκη με 99-60.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 52-36, 75-46, 99-60

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 15 (2), Μπομπουά 9 (1), Σίνγκλετον 3, Σαϊμπίρ 2, Μπαλμπάι 4, Γκαζί, Σανλί 19 (1), Μόερμαν 9 (1), Τουντσέρ 12 (2), Μίτσιτς 8 (1), Άντερσον 6, Ντάνστον 12 (1)

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 13 (2), ΜακΚόλουμ 6 (1), Καράσεφ 4, Ζάιτσεφ 2, Μόνια 6 (2), Οντινόκογ, Βορόνοφ 5 (1), Μπούκερ 10, Μπέρτανς, Μίκι 14

Πηγή: ebasket.gr